YiSpecter isimli yeni malware Apple cihazlarını tehdit ediyor. Bu malware iOS işletim sistemli cihazları bozarken spam uygulamaları da beraberinde kuruyor.

 

Siber güvenlik firmalarından olan Palo Alto Networks, yaptığı açıklamada yeni bir kötü amaçlı yazılım tespit ettiklerini duyurdu. YiSpecter olarak adlandırılan bu yararlı yazılım özel API’ler (Uygulama Arayüzleri) kullanarak iOS işletim sistemli cihazlara büyük zararlar verebiliyor.

Yispecter isimli malware, telefonunuzu bozarken aynı zamanda istenmeyen (spam) uygulamaları da cihazınıza kurarak telefonunuzun yavaşlamasına neden oluyor. Sadece istenmeyen (spam) uygulamaları cihazınıza kurmakla kalmayan bu yazılım aynı zamanda kullandığınız uygulamalar da tam ekranreklam gösterimlerine, Safari’deki yer imlerinizin ve arama moturu ayarlarınızın bozulmasına neden olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra en önemlisi de sizin kullanıcı verilerinizi çekerek bunları kullanabiliyor.

Palo Alto Networks firmasının yaptığı açıklamaya göre YiSpecter isimli malware, özellikle Jailbreakli cihazlara bulaşırken Jailbreak’siz cihazlara bulaşabiliyor. Kullanıcılar bu yazılımı temizlemek için cihazını sıfırlasalar bile ilerleyen zamanlarda yeniden bulaşma olasılığı mevcut.

Özellikle Çin ve Tayland da yaşayan kullanıcıları uyaran siber güvenlikfirması bu tür zararlı yazılımların cihazlarınıza bulaşmaması için güvenmediğiniz, kaynağı belli olmayan ve illegal olan uygulamaları yüklememeniz için de net bir uyarı yapıyor.