Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin bir sonraki karma gerçeklik başlığı olan Project Cambria’yı çalışırken ilk kez düzgün bir şekilde inceledi. “Üst düzey kulaklık”ın bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor ve The World Beyond adlı yeni bir artırılmış gerçeklik deneyimini destekleyecek.

Zuckerberg’in gerçek dünyaya bindirilmiş sanal bir yaratıkla oynadığını ve onu okşadığını görüyoruz. Klip ayrıca bir kullanıcıyı bir not defterine bakmadan ve üzerine yazmadan önce sanal bir iş istasyonunun önünde gösterir. Raporlar, Cambria’nın görüntü kalitesinin kullanıcıların metni net bir şekilde okumasına izin vereceğini öne sürdü ve durum böyle görünüyor.

Ayrıca demoda, kulaklık takan kişiyle aynı alanda görünen sanal bir egzersiz eğitmeni gösteriliyor. The World Beyond, geliştiricilerin karma gerçeklik deneyimleri oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanan Meta’nın Varlık Platformu ile oluşturuldu.

Project Cambria, tam renkli geçişi destekleyecektir. Yerleşik kameraları, kullanıcılara mevcut Quest kulaklıkların sunabileceğinden daha fazla karma gerçeklik amaçları için çevrelerine daha yüksek doğrulukta bir görünüm sağlayabilir. The World Beyond, yakında App Lab aracılığıyla Quest’te mevcut olacak, ancak henüz tam renkli geçiş deneyimine erişemeyeceksiniz.

Klipte yeni kulaklığın kendisi bulanıktı. Ancak, özellikle Meta’nın geçen yıl yayınlanan teaser’ı göz önüne alındığında, kabaca nasıl görüneceğini hayal etmek o kadar da zor değil. Cambria Projesi’nin (veya adı ne olursa olsun) 799 dolardan fazlaya mal olacağı bildiriliyor.

Yakın tarihli bir rapor, Meta çalışanlarının bir Chromebook’a benzer özelliklere sahip olduğu söylendiği için Cambria Projesi’ni “yüz için bir dizüstü bilgisayara” benzettiğini belirtti. Meta’nın 2024’te Cambria kulaklığının daha gelişmiş bir versiyonunu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde iki yeni Quest modelini piyasaya sürmeyi planladığına inanılıyor.

Ancak, Meta’nın bazı metaverse hırslarını geri ölçeklediği görülüyor. Çarşamba günü, şirketin geçen yıl 10 milyar dolar kaybeden donanım ve metaverse bölümü Reality Labs’taki bazı projeleri kapattığı ve diğerlerini beklemeye aldığı bildirildi. Meta’nın, gelir artışındaki yavaşlamanın ortasında maliyetleri azaltmak için bu yıl normalden daha az personel işe aldığı söyleniyor. Bu arada şirket, bu hafta Reality Labs ürünleri için ilk fiziksel mağazasını açtı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın