Mars’ın ilk fotoğrafları atmosfer hakkında daha fazla bilgi veriyor!

1

James Webb Uzay Teleskobu, Güneş Sistemi gezegenlerinin ilk resimlerini çekmeye devam ediyor ve son seri özellikle faydalı olabilir. NASA ve ESA, 5 Eylül’de çekilen ve gezegenin atmosferine dair yeni bilgiler vaat eden Mars’ın ilk görüntülerini paylaştı. Yakın kızılötesi kameradan gelen veriler şimdiden birkaç sürpriz sunuyor. NASA’dan Giuliano Liuzzi ve Space.com, dev Hellas Havzası’nın günün en sıcak saatinde yakındaki bölgelerden garip bir şekilde daha karanlık olduğunu kaydetti, havzanın daha düşük irtifasındaki daha yüksek hava basıncı, termal emisyonları bastırdı.

JWST görüntüleri ayrıca uzay ajanslarına, teleskopun yerleşik spektrograf dizisini kullanarak Mars’ın yakın kızılötesi atmosferik kompozisyonunu paylaşma fırsatı verdi. Spektroskopik ‘harita’ (ortada gösterilen), gezegenin birkaç farklı dalga boyunda karbon dioksiti emdiğini ve ayrıca karbon monoksit ve suyun varlığını gösterir. Gelecekteki bir araştırma makalesi, Mars havasının kimyası hakkında daha fazla ayrıntı sağlayacaktır.

Mars atmosphere composition from James Webb Space Telescope

Mars, James Webb teleskobunun görebildiği en parlak nesnelerden biridir. Bu sadece ilk resim ve veri dalgasıdır. Mars hakkında daha fazla şey ortaya çıkarmak için daha fazla gözlem gerekecek. Bununla birlikte, spektral bilgi zaten gezegenin malzemeleri hakkında daha fazla bilgi veriyor. Liuzzi ayrıca JWST çalışmalarının Mars’ta metan varlığı konusundaki anlaşmazlıkları çözebileceğini ve potansiyel olarak Kızıl Gezegenin uzak geçmişinde yaşam barındırdığının sinyalini verebileceğini düşünüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın