Maryland’deki Amazon çalışanları, işçileri örgütledikleri için kovulduklarını söylüyor

0
2

Amazon bir kez daha sendika organizatörlerini kovma iddialarıyla karşı karşıya. Washington Post, Amazonians United adlı çalışan grubunun, Amazon’u Maryland’deki bir depoda işçi örgütlenmesi için yasa dışı olarak iki işçiyi işten çıkarmakla suçlayan Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi. DMD9 teslimat bölümündeki personelin, Mart ayında hem dilekçe imzalarını toplamak hem de geniş çaplı bir grev protestosunu desteklemek için işlerini kaybettiği iddia ediliyor.

2021 yılının Ağustos ve Aralık aylarında oluşturulan dilekçeler, daha sağlıklı yiyecekler, daha az kısıtlayıcı banyo molaları ve diğer tesislerde verilen maaş artışlarını içeren iyileştirilmiş çalışma koşulları için baskı yaptı. Ağustos dilekçesi bazı değişikliklere yol açtı, ancak Amazon’un Aralık dilekçesinde taviz vermeyi reddetmesi Mart ayında grevlere yol açtı. Kovulan çalışanlardan biri olan Jackie Davis, haftalar sonra haklı bir sebep olmadan kovulduğunu söyledi.

Şirket sözcüsü Kelly Nantel, The Post’a yaptığı açıklamada herhangi bir görevi kötüye kullanmadığını söyledi. Temsilci, Amazon’un Davis’i “zaman hırsızlığı” nedeniyle işten kovduğunu ve içeri girdikten sonra tesiste bulunmadığını iddia etti. Nantel ayrıca, bir harekete işçi desteğinin istihdamı sonlandırmayı “etkilemediğini” ve çalışanların “temel beklentileri” karşılamadığını da savundu.

Suçlamalar, Amazon’un sayısız sendika karşıtı faaliyet suçlamasının ardından geldi. NLRB, Amazon’un geçen sonbaharda bir New York sendika organizatörünü yasadışı bir şekilde işten çıkardığını tespit ederken, Staten Island’daki bir depodaki iki işçi, ilk başarılı Amazon sendikası seçimini düzenlemeye yardımcı oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia etti. Teknoloji öncüsü ayrıca daha düşük ücret tehdidi, işçi örgütleyicilerini “haydut” olarak etiketleme ve sendika oylarına müdahale etmeye yönelik çok sayıda girişimi içeren yıldırma taktikleriyle de suçlandı. 2021’de Amazon, sendikalaşma kampanyalarını engellediği bilinen danışmanlara 4,3 milyon dolar harcadı.

Bu son işten çıkarmaların nedenleri ne olursa olsun, Amazon’un değişim baskısından kaçınması zor olabilir. Amazonians United, geleneksel sendika stratejilerini tabandan ilişki kurma ve daha küçük maddi kazanımlar için baskı yaparak değiştirerek bazı iyileştirmeler sağladı. Bu, mutlaka daha başarılı sendikalaşma çabalarına yol açmayacaktır, ancak daha fazla reform olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın