Güvenlik yazılımı şirketi McAfee, 1987 yılında John McAfee tarafından kuruldu. Bilgisayar ve antivirüs programlarıyla tanınan kuruluş, 2010 yılında Intel‘e 7.68 milyar dolara satıldı. Ardından IntelMcAfee adını kullanımdan kaldırdığını ve Intel Security olarak yeniden markalaştırdığını duyurdu.

Daha sonra McAfee, halka açık borsaya geri döndü. Temmuz ayında yaptığı açıklamadaysa, şirketin girişimle alakalı bölümlerinin özel sermaye şirketi Symphony Technology Group‘a 4 milyar dolara satıldığını söyledi. Daha sonrasındaysa, artık tamamen tüketici siber güvenliğinde yoluna devam etmek istediğini söyledi.

McAfee, 14 milyar dolara satıldı!

McAfee bugün yaptığı açıklamada, Permira Advisers ve Crosspoint Capital ortaklı Advent International şirketine 14 milyar dolara satıldığını açıkladı. Yapılan anlaşma gereğince, 2022’nin ilk iki çeyreği içerisinde şirketin el değiştirilmesine karar verildiği belirtildi.

Pek çok kişi şirketin, Intel ve Symphony Technology Group‘la yaptığı anlaşmalardan sonra büyük ölçüde kan kaybettiğini düşünüyordu. Ancak yapılan son satışla birlikte McAfee herkesi adeta ters köşeye yatırdı. Yatırım uzmanları da bu görüşle katılarak, şirketin geçmiş satışlarıyla birlikte getirdiği karın 20 milyar doları geçtiğini belirtiyor.