Meta, 2024’e kadar Facebook ve Instagram’daki içerik oluşturuculardan komisyon almayacak

0
1

Instagram ve Facebook’taki içerik oluşturucuların, Meta kazançlarından kesinti yapmadan uygulamalardan para kazanmak için bir yılı daha olacak. Mark Zuckerberg Salı günü yaptığı açıklamada, Meta’nın 2024 yılına kadar “herhangi bir gelir paylaşımını askıya alacağını”, 2023 yılına kadar komisyon talep etmeme konusundaki önceki taahhüdünün bir yıl uzatılacağını duyurdu.

Hareket, içerik oluşturucuların hayranlarından doğrudan ücret aldığı para kazanma özelliklerini kapsayacak: canlı yayınlar sırasında satılan ücretli çevrimiçi etkinlikler, abonelikler, haber bültenleri ve rozetler. Meta’nın Makaralar veya diğer video ürünleri için reklamla ilgili gelir paylaşımı özellikleri için geçerli değildir.

Zuckerberg, platformdaki içerik oluşturucular için başka para kazanma güncellemeleri de duyurdu. Şirket, uygulama içi bahşiş özelliği olan Stars’ı daha fazla içerik oluşturucuya genişletiyor ve Makaralar için bonus programını da daha fazla kullanıcıya açacak. Meta, geçtiğimiz ay Instagram profillerinde test etmeye başladığı Instagram’daki NFT’lere desteğini de genişletiyor. Şimdi, özellik daha fazla kişiye sunulacak, ancak Meta tam olarak kaç kişinin erişime sahip olacağını belirtmeyi reddetti. Şirket ayrıca NFT’leri “yakında” Facebook ve Instagram Hikayelerine entegre etmeyi planlıyor.

Güncellemeler, Meta’nın içerik oluşturucu merkezli özelliklere yaptığı büyük yatırıma dayanıyor. Meta, TikTok ile rekabet etmeyi en önemli önceliklerinden biri haline getirdi ve platformuna daha fazla içerik oluşturucu almak bu çabanın merkezinde yer alıyor. İçerik oluşturucular ayrıca şirketin, Meta’nın içerik oluşturucuların kazançlarının yüzde 48’ini alacağı meta veri deposunda büyük paralar kazanmasına yardımcı olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın