Meta, ABD’deki konut ayrımcılığı davasını çözdü!

0
2

Meta, reklam hedefleme yoluyla konut ayrımcılığına olanak sağladığına ilişkin 2019 suçlamalarını ödemeyi kabul etti. Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşma, şirketin Facebook’ta konut reklamlarının erişimini genişletmek için ayrımcılığa meyilli bir algoritma kullandığı iddia edilen bir “Özel Reklam Kitleleri” aracını nihai olarak kullanmasını sağlayacak. Meta bunun yerine, ev reklamlarının uygun hedeflenen izleyicilerle eşleşmesini sağlamak için yeni bir yöntem olan “varyans azaltma sistemi” geliştiriyor.

Meta, Özel Reklam Kitlelerini emekliye ayırma kararının kredi ve istihdam reklamları için de geçerli olduğunu ekledi. Şirket, her üç kategorinin de ABD’de ayrımcılıkla ilgili “derinlere uzanan bir sorunun” parçası olduğunu söyledi.

Yetkililere göre, Adalet Bakanlığı, Adil Konut Yasası kapsamında algoritmik önyargılarla mücadele etmek için ilk kez bir dava kullandı. Meta, reklamları daha doğru bir şekilde hedeflemek ve ayrımcılığı önlemek için Konut ve Kentsel Gelişim Departmanı ile bir yılı aşkın bir süredir işbirliği yaptığını söyledi. Yeni sistem ayrıca DOJ onayına ve izlemeye tabi olacaktır.

Firma, konut ayrımcılığı yasasını ihlal etmekle suçlayan başka bir dava açtıktan sonra 2019’da zaten reklam hedeflemesini sınırlamıştı. Reklamverenlerin kampanyaları yaşa, cinsiyete veya posta koduna göre hedeflemesine izin verilmemiştir. Özel Reklam Kitleleri, önceki bir sistemle ilgili sorunları çözmeye yardımcı olmak için aynı zamanda başlatıldı, ancak Meta, adaleti sağlamak için algoritmalarının uyarlanması gerektiğini söyledi.

Meta, siyaset gibi alanlarda sorunlu reklam hedeflemesine izin vermekle ilgili başka suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Diğer teknoloji ağırlıkları da cezalarla karşı karşıya kaldı. Federal Ticaret Komisyonu, hassas iletişim bilgilerine dayanan “aldatıcı” reklam hedeflemesi nedeniyle Twitter’a 150 milyon dolar para cezası verdi. Anlaşma, Meta’nın benzer cezalardan kaçınmasına yardımcı olabilir ve reklam sistemleri incelemeye alındığında işbirliği yapmaya istekli olduğunu öne sürüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın