Meta, Microsoft, Epic Games ve diğerleri, meta veri deposu standartları geliştirmek için güçlerini birleştiriyor

0
1

Teknoloji ve internetteki en büyük isimlerden bazıları da dahil olmak üzere bir grup şirket, açık bir metaverse elde etmek için gereken birlikte çalışabilirlik standartlarını geliştirmek için bir araya geldi. Organizasyonun adı Metaverse Standards Forum’dur ve kurucu üyeleri arasında Meta, Microsoft, Huawei, NVIDIA, Qualcomm, Sony Interactive Entertainment, Epic Games, Unity ve Adobe bulunmaktadır. Reuters’in belirttiği gibi, listede bariz bir şekilde eksik olan bir şirket Apple. Geçtiğimiz birkaç yılda Apple’ın kendi sanal veya artırılmış gerçeklik kulaklığını piyasaya sürdüğüne dair birden fazla rapor çıktı ve cihaz kullanıma sunulduğunda meta veri tabanında önemli bir oyuncu olması bekleniyor.

Listede eksik olan bir diğer büyük isim de Project Iris kod adlı bir AR kulaklık üzerinde çalıştığı bildirilen Google. Pokémon Go’nun geliştiricisi Niantic ve Roblox da üye listesinde yer almıyor. Bununla birlikte, üyelik ücretsizdir ve herhangi bir kuruluşa açıktır, böylece daha sonra daha fazla şirket katılabilir. Herhangi bir standartta olduğu gibi, metaverse için bir standart ancak şirketler, özellikle de sektördeki en büyük oyuncular tarafından benimsenirse bir başarı olarak kabul edilebilir. Forum, basın bülteninde “Birden fazla endüstri lideri, metaverse potansiyelinin en iyi açık standartlar temeli üzerine inşa edilmesi durumunda gerçekleştirileceğini belirtti.”

Grup ayrıca “pragmatik, eyleme dayalı projelere” odaklanacağını söyledi. Bunlar arasında bilgisayar veri tabanı standartlarının test edilmesini ve benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmış açık kaynaklı araçlar üzerinde çalışmak ve hackathonlar yapmak yer alıyor. Şirketler istedikleri zaman katılabilirken, üyelerin bu Temmuz ayında forum toplantılarına başlaması bekleniyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın