Meta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında içerik denetleme politikalarını şekillendirme konusunda rehberlik almak için gözetim kuruluna yaptığı bir talebi geri çekti. Şirket, şiddet çağrılarını çevreleyen bazı kurallarını “geçici olarak” gevşetme kararına ilişkin tartışmanın ardından, Mart ayında Gözetim Kurulu’ndan bir politika danışma görüşü (PAO) talebinde bulunmuştu.

Şimdi, yaklaşık iki ay sonra Meta, alışılmadık bir adım attı ve talebi geri aldı. Şirket, gerekçe olarak belirtilmemiş güvenlik endişelerini gösterdi, ancak ayrıntı vermedi. Meta yaptığı açıklamada, “Bu karar kolayca alınmadı – PAO, devam eden güvenlik ve güvenlik endişeleri nedeniyle geri çekildi” dedi. Ayrıca, 17 Mart’tan bu yana güncellenmemiş olan Ukrayna’daki savaşa “devam eden” yanıtıyla ilgili blog gönderisine de bağlantı verdi.

Gözetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Kurul bu endişeleri anlasa da, talebin önemli sorunları gündeme getirdiğine inanıyoruz ve şirketin geri çekme kararından dolayı hayal kırıklığına uğradık” dedi. “Kurul ayrıca, bu talebin geri çekilmesinin, Meta’nın bu savaştan kaynaklanan ve Kurul’un takip etmeye devam ettiği devam eden içerik denetleme sorunlarını dikkatle değerlendirme sorumluluğunu azaltmadığını not eder.”

Meta’nın talebini neden geri çekmeyi seçtiği tam olarak belli olmasa da, hareket yine de tuhaf. Ne Meta ne de Gözetim Kurulu, şirketin orijinal PAO talebinin tam olarak neyi kapsadığı konusunda kamuya açık bir yorumda bulunmadı. The Washington Post Mart ayında bildirdiğine göre, Meta’nın politika şefi Nick Clegg, çalışanlarına şirketin yönetim kurulundan içerik moderatörleri için güncellenmiş kılavuzunu gözden geçirmesini isteyeceğini söyledi.

Talep ne olursa olsun, Meta, şirketin doxxing konusundaki politikalarını etkilemek için geçmiş bir Politika Danışmanlığı talebini kullanan Gözetim Kurulu tarafından önerilen herhangi bir politika değişikliğini uygulamakla yükümlü değildir.

Meta’nın eylemlerinin, yönetim kurulunun ne kadar etki yaratabileceğine dair yeni soruları da gündeme getirmesi muhtemel. Kısa varlığı boyunca, organizasyonun merkezi bir eleştirisi, şirketin daha popüler olmayan kararları için ısı almak için kurulmuşken, Meta’nın tavsiyelerini görmezden gelmekte özgür olmasıdır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın