WhatsApp ve Instagram gibi devleri elinde tutan Meta, ABD’de büyük bir suçlama ile yüzleşmeye son derece yakın.

Yakın zamanda Facebook olan adını değiştiren sosyal medya devi Meta, iki büyük kartı olan WhatsApp ve Instagram’ı kaybedebilecek kadar büyük bir suçlama ile karşı karşıya. Meta’nın evine, yani ABD’ye dayanan davadaki suçlamaya göre Meta, rekabet kurallarını çiğnedi. Daha önce de buna benzer bir suçlamayla karşılaşan şirket bu defa pek ucuz kurtulamayabilir.

Meta, rekabet kurallarını çiğneme suçuyla karşı karşıya

Federal Ticaret Komisyonu, geçtiğimiz yıl Meta’nın rakiplerini satın alarak rekabet ortamına zarar verdiğini iddia etmişti. Buna ilişkin olarak geçtiğimiz yıllarda Facebook adını kullanan şirketin WhatsApp ve Instagram’ı satın alıp rekabeti domine ettiği gösterilmişti. Haziran ayında bu suçlamalar, yetersiz delil nedeniyle düşürülmüştü ve şirket bir zarar almadan bu davadan ayrılmıştı. Ancak bu kez daha güçlü delillerle dava yeniden açıldı.

Komisyon, delillerini ve dosyalarını yenileyerek yeniden mahkemeye başvurdu ve başvuru bir federal hakim tarafından sonraki aşama için kabul edildi. Bu durum, Meta’nın WhatsApp ve Instagram şirketlerini elden çıkarmasına kadar gidebilir. Şirket bünyesinden gelen açıklamaya göre dava sonucundan beklentileri olumlu yönde.

WhatsApp ve Instagram gibi devleri elinde tutan Meta, ABD'de büyük bir suçlama ile yüzleşmeye son derece yakın.

Meta, 2010’ların başında WhatsApp ve Instagram’ı satın alarak kendisini kat kat büyütmeyi başarmıştı. Satın aldığı uygulamalar bugün hepimizin günde birkaç saatini geçirdiği uygulamalar halini almış durumda. Ancak şirket bu satın alımları yapmasaydı, WhatsApp ve Instagram bu kadar büyüyüp rekabete katılabilir miydi, bu da soru işaretlerinden biri.

Meta’nın karşı karşıya olduğu yeni davada karşı tarafın delillerinin güçlü olduğu söylense de muhtemelen bu dava yıllarca sürecek. Zira 1 trilyon dolar değerini geçmiş dev bir şirketten bahsediyoruz, bu şirketin içinden WhatsApp ve Instagram’ı çıkarmak için uzun bir karar süreci olacaktır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın