Geçtiğimiz gün Facebook ve tüm alt şirketlerini tek çatı altında toplayan Meta, ilk defa WhatsApp’ta karşımıza çıktı.

Facebook, bünyesinde barındırdığı Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus VR gibi uygulamaları bir çatı altında toplamak amacıyla geçtiğimiz günlerde kurumsal ismini Meta olarak değiştirdi. Şirket yaptığı açıklamada uygulama isimleri değiştirmeyeceğini duyurdu. Fakat, bu platformların alt yapı bilgisini bu amaca uygun olarak değiştirmek için de uğraşıyor.

Twitter‘da WhatsApp ile ilgili en güncel haberleri beta sürümünden edindiği bilgileri paylaşan WABetaInfo rumuzlu hesap, yine bizlere yeni güncelleme özelliklerini tanıttı. Kullanıcı, 2.21.220.14 beta sürümünde uygulamayı açtığınızda alt kısımdaki alt yapı bilgisinde ”from Facebook” yerine artık ”from Meta” yazdığını açıkladı.

WhatsApp neden Meta ile bağlantı kuruyor?

Yaklaşık bir yıl kadar önce WhatsApp, açılırken karşımıza çıkan ekrandaki altyapı bilgisine ”from Facebook” yazısını ekledi. Şimdi ise bu uygulamayı da Metaverse‘e bağlamayı amaçladığını, beta sürümündeki bu yeni özellikle bizlere açıkça gösteriyor. Yayınlanan duyuru ayrıca, WhatsApp‘ın ”Ayarlar” kısmında alt kısımda çıkan ”WhatsApp from Facebook” alt bilgisinin kaldırıldığını da açıkladı.

Mark Zuckerberg, bu değişikliğin gelecek on yılda Metaverse‘in bir milyar kullanıcıya ulaşması amacına ulaşmak için bir adım olduğunu söyledi. Sonrasında kim olduklarını ve neyi inşa etmeyi amaçladıklarını yansıtmak için, tüm platform ve projelerini kapsayacak yeni bir marka oluşturmanın vaktinin geldiğini ekledi. Böylelikle şirketin yeni kimliği Meta‘yı duyurdu. Bu sayede bünyesinde barındırdığı tüm uygulamaları 3 boyutlu bir sanal ortam olan Metaverse teknolojisine bağlayabilecek.