Meta’nın akıllı saatlerinin patentleri ortaya çıktı!

0
1

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Meta’nın kameraya sahip akıllı saatlerinin patentleri ortaya çıktı.

Meta, bünyesinde Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi popüler sosyal medya platformlarını barındırıyor. Şirket, sosyal medyanın yanında sanal dünyalara (metaverse) ve teknolojik aletlere de önem veriyor ve bu alanlarda çalışmalarda bulunuyor.

Şirketin uzun zamandır yeni bir akıllı saat üzerinde çalıştığına dair iddialar vardı. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan iddialarda akıllı saatin üzerinden kameraların olacağı söyleniyordu. Ortaya çıkan yeni patentlerle birlikte iddiaların doğruluğu ortaya çıktı.

Meta, kameraya sahip akıllı saatler üzerinde çalışıyor!

Yeni ortaya çıkan patentlerle birlikte Meta’nın yeni akıllı saatlerinin tasarımları ortaya çıktı. Patentlere baktığımızda bizleri 2 adet patent karşılıyor. Bu patentlerden biri Apple Watch tasarımına benzer bir yapıya ve 1 adet kameraya sahip modele, diğeri ise Samsung Galaxy Watch ile benzer tasarıma sahip ve 3 adet kamera içeren akıllı saat modeline ait.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Meta'nın kameraya sahip akıllı saatlerinin patentleri ortaya çıktı.

Bu patentlerin tarihine baktığımız patentler için 24 Haziran 2021 tarihinde başvurulduğunu görüyoruz. Patentler WIPO tarafından 13 Ocak 2022 tarihinde onaylandı ve yayınlandı. İlk görülen patentte bizleri 1 adet kamera karşılıyor. Bunun yanı sıra 1. patentte ayrılabilir ekran özelliği sunuluyor. Bu özellik sayesinde kameranın açısını değiştirebilmek için ekranın yönünü değiştirebileceksiniz.

2. patentte ise bizleri 3 adet kamera sensörü karşılıyor. Bu kameraların hepsi ekranın üzerinde yer alıyor. Genel olarak iki akıllı saatte de kalp atış hızı sensörü, hareket sensörleri ve aktivite tanıma sensörleri bulunuyor. Bu akıllı saatlerde kullanılacak kameraların hangi teknolojilere sahip olacakları ya da hangi çözünürlüğe sahip olacakları henüz belli değil.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Meta'nın kameraya sahip akıllı saatlerinin patentleri ortaya çıktı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.