Meta’nın en yeni VR kulaklık prototipleri, ‘Görsel Turing testini’ geçmesine yardımcı olacak

0
1

Meta, henüz üst düzey VR deneyimlerinden vazgeçmediğini açıkça belirtmek istiyor. CEO Mark Zuckerberg’e göre amaç, sonunda “görsel Turing Testini” geçebilecek veya sanal gerçekliğin gerçek dünyadan pratik olarak ayırt edilemez olduğu noktayı geçebilecek bir şey yapmak.

Zuckerberg ve Meta’s Reality Labs Baş Bilim İnsanı Michael Abrash tarafından açıklandığı gibi, mükemmel VR başlığını oluşturmak, dört temel kavramı mükemmelleştirmeyi içerir. İlk olarak, 20/20 VR vizyonuna sahip olabilmeniz için yüksek bir çözünürlüğe ulaşmaları gerekir (reçeteli gözlüklere gerek kalmadan). Ek olarak, kulaklıkların değişken odak derinliğine ve göz takibine ihtiyacı vardır, böylece yakındaki ve uzaktaki nesnelere kolayca odaklanabilirsiniz. Son olarak, Meta’nın daha gerçekçi parlaklık, gölgeler ve renk derinliği sağlamak için HDR’yi veya yüksek dinamik aralığı kulaklıklara getirmesi gerekiyor.

Ve elbette şirketin tüm bu kavramları hafif ve takması kolay bir kulaklığa sığdırması gerekiyor. 2020’de Facebook Reality Labs, aşırı büyük güneş gözlüklerine benzeyen holografik lensler kullanan bir çift konsept VR gözlüğü sergiledi. Bu orijinal konsepte dayanan şirket, bugüne kadarki en ince VR kulaklığı olan Holocake 2’yi bugün tanıttı. Orijinal çiftten daha geleneksel görünüyor, ancak özellikle Zuckerberg, bir PC’ye bağlıyken herhangi bir VR oyununu oynayabilen tamamen işlevsel bir prototip olduğunu söylüyor.

Zuckerberg bir medya brifinginde, “İnsan vizyonunun tam kapasitesiyle eşleşen ekranlar, gerçekten önemli bazı şeylerin kilidini açacak.” dedi. “Birincisi gerçekçi bir mevcudiyet duygusu ve bu, sanki fiziksel olarak oradaymışsınız gibi biriyle veya bir yerde olma hissi. Ve insanların bağlantı kurmasına yardımcı olmaya odaklandığımızda, bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. ” Fotogerçekçi avatarları, sanal gerçeklik arkadaşının hemen yanında duruyormuş gibi göründüğü bir karma gerçeklik ortamında test ettiğini anlattı. Bugünlerde “varlık” ezoterik bir terim gibi görünse de, kulaklıklar sizi uzaktaki arkadaşlarınıza, ailenize ve meslektaşlarınıza gerçekçi bir şekilde bağlayabildiğinde bunu anlamak daha kolay.

Meta’nın yaklaşmakta olan Cambria kulaklığı, gerçek VR varlığına ulaşmak için küçük bir adım gibi görünüyor, teknolojisinde gördüğümüz kısa bakışlar, Oculus Quest 2’den küçük bir yükseltme gibi görünüyor.

VR’de bir göz testinin alt satırını okumanıza izin veren, retina çözünürlüğüne yakın görüntüleyebilen “Butterscotch” (yukarıda) var. Bunu başarmak için Reality Labs mühendisleri, Quest 2’nin görüş alanını yarıya indirmek zorunda kaldı; bu, bitmiş bir üründe kesinlikle işe yaramayacak bir uzlaşma. Starburst HDR prototipi daha da çılgın görünüyor: 20.000 nit’e kadar parlaklık üretebilen bir dizi kablo, fan ve diğer elektronik aksamdan oluşuyor. Bu, Quest 2’nin 100 nit’inden büyük bir sıçrama ve bugün gördüğümüz süper parlak Mini-LED ekranların bile ligler önünde.

Meta Mirror Lake VR concept

Holocake 2, Meta’nın şimdiye kadarki en gösterişli prototipi gibi görünse de, yukarıda bahsedilen teknolojilerin tamamına sahip değil. Holografik lensler, HDR, mekanik değişken odaklı lensler ve göz takibi sunacak Mirror Lake konseptinin amacı budur. Henüz çalışan bir model yok, ancak Meta’nın birkaç yıl boyunca hedeflediği şeye iyi bir bakış. Bir çift yüksek teknoloji kayak gözlüğü gibi görünüyor ve lazer arka aydınlatmalı LCD ekranlarla güçlendirilecek. Şirket ayrıca harici bir ekranla gözlerinizi ve yüz ifadelerinizi dışarıdaki gözlemcilere göstermenin bir yolunu geliştiriyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın