Meta, Metaverse evrenindeki taciz vakalarının önüne geçmek için geliştirdiği ‘Kişisel Sınır’ özelliğini duyurdu.

Facebook’u bünyesinde bulunduran Meta, kendi Metaverse evreni Horizon Worlds’u Aralık ayında kullanıma açtı. Kanada ve Amerika’da ikâmet eden 18 yaş ve üzeri kullanıcıların katılabildiği sosyal VR alanı pek çok açıdan ilgi çekse de, hiç hoş olmayan olaylara da tanıklık etti.

Kullanıcılar, Meta’nın Horizon Worlds ve Horizon Venues alanlarında kendilerine özel avatarlar yoluyla var olabiliyorlar. Geçtiğimiz aylarda yurt dışında yaşayan bir kadın, Metaverse’te dolaşırken cinsel tacize uğradığını söylemişti. Bu tarz vakaların artması üzerine Meta, tacizle mücadele için aldığı yeni kararı duyurdu.

Metaverse evreninde ‘kişisel sınır’ dönemi

Önceki ismi Oculus olan Meta Quest, Horizon Worlds ve Horizon Venues için geliştirdiği Kişisel Sınır özelliğini tanıttı. Kişisel Sınır, isminden de tahmin edileceği üzere sosyal VR alanında avatarların istenmeyen temaslardan kaçınmalarını ve böylece kendilerini korumalarını sağlayacak.

Meta, Metaverse evrenindeki taciz vakalarının önüne geçmek için geliştirdiği 'Kişisel Sınır' özelliğini duyurdu.
Facebook’un Metaverse’ünde avatarlar arası 1,2 metre mesafe limiti olacak.

4 Şubat’tan itibaren kullanıma sunulan bu özellik ile Meta’nın Metaverse evreninde avatarlar arası 4 fit (yaklaşık 1,2 metre) mesafe olacak. Varsayılan olarak her kullanıcıda aktif hale geleceği aktarılan mesafe sınırı, başkalarının size tacizde bulunmasını da engelleyecek. Birisi kişisel alanınıza girmeye çalıştığında sistem otomatik olarak onun hareket etmesini kısıtlayacak.

Mesafe sınırı değiştirilemeyecek

Meta Quest, Kişisel Sınır özelliği kapsamında belirlenen 1,2 metre mesafe limitinin şimdilik değiştirilemeyeceğini söyledi. Ancak ileride ‘mesafe sınırını ayarlama’ dahil olmak üzere kullanıcılara kişisel sınırları üzerinde daha fazla kontrol hakkı tanımayı değerlendireceklerini belirtti.

facebook horizon worlds
Avatarlar arası mesafe sınır gelecekte değiştirilebilecek. Fotoğraf: Meta

Yeni özelliğin önemine de değinen şirket, açıklamasında “Kişisel Sınır’ı varsayılan olarak kullanıma sunuyoruz. Çünkü bunun davranış normlarının belirlenmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu, VR gibi nispeten yeni bir ortam için oldukça önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.