Microsoft tarafından gün yüzüne çıkarılan bir mektup, ünlü şirketin bir dönem Nintendo’yu satın almak istediğini gösteriyor.

Oyun ve teknoloji dünyası belki de hiç bilmediğimiz nice enteresan anlaşmalarla ve pazarlıklarla dolu. Ünlü Amerikan yazılım ve teknoloji devi Microsoft, yeni ortaya çıkardığı bir mekupla oldukça ilginç bir teklifi gün yüzüne serdi. Buna göre Microsoft, bundan tam 20 yıl önce Nintendo’yu satın almak için bir girişimde bulunmuş.

Microsoft’un teklifi ciddiye dahi alınmamış

Tüm hikaye 20 yıl önce Microsoft’un PlayStation’a rakip olmak üzere tasarladığı oyun konsolu Xbox’ı geliştirirken başlıyor. Oldukça güçlü bir donanıma sahip olduğundan ve piyasaya sağlam bir giriş yapacağından emin olan Microsoft’un o dönemde aklındaki tek soru işareti yeterli oyun skalasına sahip olmamak.

Konsolun çıkışına yetiştirecek kadar oyun geliştiremeyen Microsoft, çareyi Nintendo’ya satın alma teklifi yapmakta buluyor. Ancak Nintedo bu teklife elbette olumlu yanıt vermiyor. Buna karşın nezaketen de olsa görüşme talebi sonrası bir randevu ayarlayan Nintendo, toplantının sonunda Microsoft’u reddediyor.

Xbox’ın o dönemki yöneticisi Kevin Bachus şunları söylemişti:

“Teklifimize bir taraflarıyla güldüler. Birinin karşınızda dikilip bir saat boyunca güldüğünü düşünün. O gün yaptığımız görüşme tamamen bundan ibaretti.”

Kevin Bachus

Microsoft’un Nintedo’ya yolladığı teklif mektubu…

Aradan geçen yılların ardından bu teklifin yeniden gündeme gelmesinin de bir sebebi var. Xbox markasının 20. yılını kutlayan Microsoft, konsolun ilk dizayn aşamasından bugününe dek geçen süreci bir sanal müzeyle kutluyor. Her ne kadar mektubun yüksek çözünürlüklü hali görünmese de Microsoft, bunun 2020’nin yaz aylarında Nintendo’ya gönderilen teklif mektubu olduğunu doğruluyor.