Microsoft, CCleaner programının yanlış kullanıldığın da bilgisayarınız işletim sistemine ciddi zararlar verebileceğini açıkladı.

Günümüzde çoğu bilgisayar kullanıcısının sistemini hızlandırmak, ufak çerezlerden kurtulmak ve sistemini hızlandırmak için kullandığı programların arasında CCleaner yer alıyor. Basit ara yüzü ve sağladığı hızlısonuçlar ile öne çıkan programın, Microsoft’un yazılım uzmanlarına göre kesinlikle bilgisayarınızda olmaması gerekiyor.

Microsoft’un yazılım uzmanı olan Gov Maharaj, katıldığı canlı yayın esnasında bir izleyicinin Windows 7’den Windows 10’a geçiş sırasında açılmadığını söylemesi üzerine gereksiz sürücüleri ve yazılımları kaldırması gerektiğini belirtti. Konuşması esnasında özellikle “nasıl söyleyebilirim bilmiyorum ama CCleaner… Onu kullanmayın, haydi diğer soruya geçelim”  cümlesi en çok dikkat çeken kısım oldu.

Yazılım uzmanı Gov Maharaj’ın bu sözleri söylemesinin asıl nedeni iseCCleaner’ın kayıt defterindeki gereksiz kayıtları temizlerken, yanlışlıklasistem dosyalarını da silmesinden kaynaklanıyor. Silinen sistem dosyaların yüzünden çoğu zaman bilgisayarınızı sıfırlamanız gerekebiliyor.