Microsoft, duyguları algılayabilen yüz tanıma AI’yı aşamalı olarak kaldıracak!

0
2

Microsoft, yüz tanımaya yönelik artan tepkinin kesinlikle farkında ve buna karşılık olarak önemli bir projeyi kapatıyor. Şirket, yaş, cinsiyet ve saç gibi özelliklerin yanı sıra duyguları da çıkarabileceğini söylediği yüz tanıma teknolojisini “emekliye alacağını” açıkladı. Microsoft, AI’nın gizlilik sorularını gündeme getirdiğini ve bir çerçeve sunmanın ayrımcılık ve diğer suistimaller için potansiyel yarattığını söyledi. Ayrıca duyguların tanımı konusunda net bir fikir birliği yoktu ve ifadeler ile duygular arasında genelleştirilmiş bir bağlantı oluşturmanın bir yolu yoktu.

Microsoft’un Face programlama çerçevesinin yeni kullanıcılarının artık bu öznitelik algılama özelliklerine erişimi yoktur. Mevcut müşteriler bunları 30 Haziran 2023’e kadar kullanabilir. Microsoft, teknolojiyi görme sorunları olan kişiler için Seeing AI gibi “kontrollü” erişilebilirlik araçlarına katmaya devam edecek.

Çıkış, Microsoft’un Sorumlu AI Standardı çerçevesini ilk kez halkla paylaşmasıyla geliyor. Kılavuzlar, dahil etme, gizlilik ve şeffaflık gibi ilkelere odaklanma dahil olmak üzere teknoloji firmasının karar verme sürecini göstermektedir. Bu aynı zamanda, 2019’un sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana standartta yapılan ilk büyük güncellemeyi temsil ediyor ve konuşmadan metne teknolojisinde daha fazla adalet, nöral ses için daha sıkı kontroller ve duygu algılama sistemini ekarte eden “amaca uygunluk” gereklilikleri vaat ediyor. .

Microsoft, yüz tanıma konusunda tereddüt eden ilk şirket değil. IBM, projelerinin insan hakları ihlalleri için kullanılabileceği endişesiyle bu alandaki çalışmalarını durdurdu. Bununla birlikte, bu hala büyük bir fikir değişikliğidir. Dünyanın en büyük bulut ve bilgi işlem şirketlerinden biri, önemli bir etkisi olabilecek yapay zekadan uzaklaşıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın