Microsoft, Edge tarayıcısına ücretsiz bir yerleşik VPN ekliyor

0
2

Edge Secure Network, bir güvenlik yükseltmesinin parçası olarak sunulacak

Microsoft, güvenlik ve gizliliği artırmak amacıyla Edge tarayıcısına ücretsiz bir yerleşik sanal özel ağ (VPN) hizmeti ekliyor, bir Microsoft destek sayfası ortaya çıktı .

“Edge Secure Network” olarak adlandırılan Microsoft, şu anda Cloudflare destekli VPN hizmetini test ediyor ve bir güvenlik yükseltmesinin parçası olarak halka sunacağını söylüyor.

Açıldığında, Edge Secure Network, kullanıcıların web trafiğini şifrelemelidir, böylece internet servis sağlayıcıları, örneğin sağlıkla ilgili aramalar veya yalnızca tuhaf sorgular gibi gizli tutmayı tercih ettiğiniz tarama bilgilerini toplayamaz .

Yeni özellik, kullanıcıların sanal bir IP adresi kullanarak web’de gezinmelerini mümkün kılarak konumlarını gizlemelerine de olanak tanıyacak. Bu aynı zamanda kullanıcıların, örneğin Netflix veya Hulu şovları gibi ülkelerinde engellenen içeriğe erişebilecekleri anlamına gelir.

Yine de bu ücretsiz hizmet için bir yakalama var. Veri kullanımı ayda 1 GB ile sınırlıdır ve şirketin ironik bir şekilde kullanımlarını takip edebilmesi için kullanıcıların bir Microsoft hesabında oturum açmaları gerekir.

Microsoft, Cloudflare’in hizmetten destek ve tanılama bilgilerini toplarken, şirketin her 25 saatte bir bu verilerden kalıcı olarak kurtulacağını da ekliyor.

Bu özellik hala geliştirme aşamasında ve henüz erken test için mevcut olmasa da Microsoft, kullanıcıların bir önizlemeyi nasıl deneyebileceklerini ayrıntılı olarak açıkladı. Bu, ilk olarak kullanıcıların buradan indirip katılabilecekleri Microsoft Edge Insider kanallarından birine yakında sunulabileceğini gösteriyor .

Bu noktada, kullanıcılardan bir Microsoft Hesabı’nda oturum açmaları veya bir Microsoft Hesabı oluşturmaları istenecektir. Bunu yaptıktan sonra, tarayıcı çerçevesinde Microsoft’un Edge Secure Network’ünün artık açık olduğunu gösteren sağlam bir kalkan simgesi görünecektir. Kullanıcı tarayıcıyı kapattıktan sonra kapanacaktır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.