Microsoft, enflasyonu ele almak ve yetenekleri elde tutmak için çalışan maaşları için bütçeyi iki katına çıkardı

0
2

Microsoft, on yıllardır yüksek enflasyon Amerikalı işçilerin satın alma gücünü zayıflattığı için rekabetçi işgücü piyasasında yeteneğini korumak için maaşları ve sosyal hakları artırmayı planlıyor.

Seattle merkezli teknoloji devi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, elde tutma çabalarının bir parçası olarak çalışan maaşı bütçesini “neredeyse iki katına çıkaracağını” söyledi. Microsoft ayrıca hisse bazlı tazminat aralığını en az %25 artırıyor.

Bir Microsoft sözcüsü The Post’a yaptığı açıklamada, “Dünya çapındaki maaşımıza yapılan bu artan yatırım, çalışanlarımız için son derece rekabetçi bir deneyim sağlama konusundaki devam eden bağlılığımızı yansıtıyor” dedi.

Bloomberg’e göre, artışlar çoğunlukla erken ve orta kariyer Microsoft çalışanları için geçerli olacak. Şirketin geçen Haziran itibariyle ABD’de 103.000 ve dünya çapında 78.000 çalışanı vardı.

Microsoft office

Microsoft, Bloomberg tarafından elde edilen bir açıklamada, “Yıllık toplam ödül sürecimize yaklaşırken, çalışanlarımızı küresel olarak telafi etmek için bu yıl önemli bir ek yatırım yapıyoruz” dedi.

“Enflasyonun ve artan yaşam maliyetinin etkisini hesaba katmamıza rağmen, bu değişiklikler aynı zamanda misyonumuzu, kültürümüzü, müşterilerimizi ve ortaklarımızı destekleyen birinci sınıf yeteneklerimize olan takdirimizi de gösteriyor.”

Daha yüksek yaşam maliyeti, Microsoft ve rakipleri gibi firmalar için birkaç düşünceden sadece biridir – hepsi, “Büyük İstifa” olarak bilinen yüksek işçi kaldıracı döneminde iş rollerini doldurma zorluğuyla karşı karşıyadır.

Microsoft’un şu anda bir karma çalışma politikası vardır ve yöneticilerin, çalışanların zamanın %50’sinden fazlasının evden çalıştığı programları onaylaması gerekir.

Microsoft sözcüsü The Post’a verdiği demeçte, “İnsanlar, görevimiz ve kültürümüz, yaptıkları işte buldukları anlam, birlikte çalıştıkları insanlar ve nasıl ödüllendirildikleri nedeniyle Microsoft’a geliyor ve kalıyor” dedi.

Microsoft New York office

Enflasyon Nisan ayında %8,3’lük beklentilerin üzerine çıktı ve aylardır sabit kalarak işçi ücret artışlarını azalttı ve hane bütçeleri üzerinde baskı yarattı.

New York gibi büyük şehirlerde kira fiyatları arttı. En son Tüketici Fiyat Endeksi, barınak maliyetlerinin yıldan yıla %5,1 ve Mart ayına kıyasla %0,5 arttığını gösterdi – 1991’den bu yana en yüksek yıllık artış oranı.

Gaz ve yiyecek gibi temel ürünlerin fiyatları da artıyor.

Şubat ayında Amazon, kurumsal çalışanlar için taban ücret sınırını ikiye katlayarak 350.000$’a çıkardı. O sırada şirket, “özellikle rekabetçi bir işgücü piyasası” ile mücadele ettiğini açıkladı.

Yetenekleri cezbetmek ve elde tutmak için yeni çabalar gösteren tek şirket teknoloji devleri değil.

The Post’un bildirdiği gibi, Walmart yeni üniversite mezunlarını hedefleyen ve onları yılda 210.000 $’a varan mağaza yöneticisi rolleri için rayına oturtacak bir pilot program başlatıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.