Windows 11 büyük beklentilerin ardından nihayet çıktı. Şirket bu yeni yazılımda kârını artırmak için daha öncelerde varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi zorlaştırmıştı. Bunun ardından, Firefox ve EdgeDeflector gibi üçüncü taraf uygulamalar, kullanıcılar için birer alternatif oldu.

Kullanıcılar, bu uygulamaları varsayılan tarayıcı olarak ayarlayamıyordu. Fakat Başlat menüsünden aratarak bu tarayıcıları kullanmaları mümkündü. Ayrıca EdgeDeflector, birçok konuda Windows 11‘i engelleyebiliyordu. Şimdi ise şirket bu gibi uygulamaları da engelleyen bir başka adım atıyor. İşte ayrıntılar…

Windows 11 artık EdgeDeflector’u desteklemeyecek

Microsoft Edge tarayıcısının en büyük rakibi sanılanın aksine Google Chrome değil. EdgeDeflector, Windows’un Edge’i zorla açmasını engelleyen bir uygulama. Daniel Aleksandersen tarafından geliştirilen bu aplikasyon, Windows‘un ulaşmaya çalıştığı şeyi engelleyip bunun yerine varsayılan tarayıcınızı başlatıyor.

Microsoft, daha önce Windows 10 ve 11 kullanıcılarını, varsayılan tarayıcıyı değiştirmelerini engelleyip Başlat menüsünden Edge ve Bing gibi uygulamaları aratmaya zorladı. Şimdi ise Windows 11‘de yeni Widget’lar panelini zorunlu kılıyor. EdgeDeflector ise bu kısıtlamaları atlamanıza olanak tanıyor. Bu sebeptendir ki Microsoft, bunu engellemeyi hedefliyor.

Yeni Windows 11 sürümü ile EdgeDeflector‘un bu cüretkarlığından eser kalmayacak. Microsoft, bu gibi uygulamaları kaldıracak ve böylece yazılıma ait zorunlu hizmetler engellenemeyecek. Bir Microsoft sözcüsü konu hakkında konuştu:

Windows, çeşitli web tarayıcıları da dahil olmak üzere platformunda uygulamaları ve hizmetleri açıkça etkinleştiriyor. Aynı zamanda Windows, hem Windows 10’da hem de Windows 11’de belirli bazı uçtan uca müşteri deneyimleri sunuyor. Görev çubuğundan arama deneyimi, yeniden yönlendirilmek üzere tasarlanmayan uçtan uca bir deneyimin bir örneğidir. Yanlış yönlendirmenin farkına vardığımızda, bir düzeltme yayınlarız.

Bahsi geçen düzeltme, 19 Kasım Cuma günü beta sürümü kullanıcıları için gelecek. EdgeDeflector geliştiricisi Daniel Aleksandersen ise bu durumdan oldukça şikayetçi. Aleksandersen, Microsoft’un Windows işletim sistemi için iyi bir temsilci olmadığını ve kullanıcıların verimliliğinden çok reklam, paket yazılımı ve hizmet aboneliklerine öncelik verdiklerini söyledi.