Windows 11’in tasarımıyla uyumlu hale getirilen yeni Microsoft Office arayüzü, Office 365/2021 kullanıcıları için yayınlandı.

Microsoft, Office 365 ve Office 2021 sürümlerinin arayüzünü yeniledi. Geçtiğimiz aylarda duyurulan ve bir süredir deneme aşamasında olan güncelleme; Word, Excel, PowerPoint, Outlook gibi Office uygulamalarının tasarımını Windows 11 işletim sistemiyle uyumlu hale getirdi. Microsoft, yeni sürümü Office 365/Office 2021 kullanıcılarının beğenisine sundu.

Yeni Microsoft Office ile neler değişti?

Microsoft, blog paylaşımında Office uygulamalarında yaptığı arayüz değişikliklerinin ayrıntılarını paylaştı. Ekran görüntülerinde de görebileceğiniz gibi, klasik şerit arayüzü gitti. Yerini yuvarlatılmış ve daraltılabilir şerit menüsüne bıraktı. Bununla birlikte Office artık karanlık mod da dahil olmak üzere varsayılan sistem temasıyla otomatik olarak eşitleniyor.

Microsoft, Office uygulamalarının arayüzünü daha basit hale getirmek için Hızlı Erişim Araç Çubuğunun varsayılan olarak gizlendiğini açıkladı. Ancak bu çubuk Office’ten tamamıyla kaldırılmadı. Tekrar etkinleştirmek için şeride sağ tıklayın veya Şerit Görüntüleme Seçenekleri simgesine tıklayın. Ardından Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Göster seçeneğine basın.

Microsoft Office, karanlık mod ile çalışıyor.

Güncellemeyle birlikte varsayılan Office teması “Sistem ayarını kullan” şeklinde ayarlandı. Bu da, eğer bilgisayarınızı karanlık mod ile kullanıyorsanız Office uygulamalarının siyah olacağı; bilgisayarınızı aydınlık mod ile kullanıyorsanız Office’in beyaz görünümde çalışacağı anlamına geliyor. Eğer isterseniz Office uygulamalarının rengini bilgisayarınızın temasından bağımsız bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Office güncellemesi nasıl yüklenir?

Office’in yeni görünümü; Current Channel derlemelerini çalıştıran Office 365 abonelik kullanıcılarının yarısı ve Office Ev ve Öğrenci 2021, Office Ev ve İş 2021, Office Professional 2021 ve Office Kişisel 2021 kullanıcıları için yayınlandı.

Word, PowerPoint, Excel veya OneNote uygulamasını açın. Ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Çok Yakında – Coming Soon” simgesine tıklayın. Ardından “Yeni deneyimi edinin – Try the new experience” butonuna basın. Bunu yaptığınızda Office’in yeni arayüz güncellemesi yüklenecektir.

Eğer hoşunuza gitmezse ve tekrar eski sürüme geçmek isterseniz, yine Çok Yakında bölümünden güncellemeyi kaldırabilirsiniz. Microsoft’un açıklamasına göre, Çok Yakında bölümü Access, Project, Publisher ve Visio uygulamalarında mevcut değil. Ayrıca Outlook’ta ise yeni güncellemeyi açıp kapatma imkânı olmadan erişilebiliyor.