Microsoft Teams, toplantı esnasında bilgisayara gelen bildirimleri tamamen veya kısmen kapatmaya izin verecek.

Evden çalışma sistemindeki en büyük zorluklardan bir tanesi: toplantı sırasında rahatsız edilmek. Microsoft Teams gibi video konferans uygulamalarıyla çevrim içi toplantı yaparken çok sık bildirim alıyorsanız bunun ceremesini çekmişsinizdir. Neyse ki görüntülü görüşme yazılımlarını geliştiren teknoloji şirketleri de bu sorunun farkındalar.

Microsoft, Teams uygulamasıyla toplantı yaparken bildirimlerin daha kolay kapatılabilmesi için yeni bir özellik geliştirdiğini açıkladı. Halihazırda Teams’te rahatsız edici bildirimlerden kurtulmanın kolay olmadığını kabul eden ABD’li teknoloji devi, kullanıcıların video konferans esnasında dikkat dağınıklığı yaşadıklarının farkında olduğunu belirtti.

Microsoft Teams toplantı yaparken rahatsız edilmenizi engelleyecek

Microsoft’un açıklamasına göre, önümüzdeki dönemde Teams’e iki yeni özellik gelecek. Bunlardan ilki, “Toplantılar sırasında bildirimleri sessize al” adıyla uygulamada yerini alacak. Kullanıcı bu seçeneği aktif hale getirdikten sonra Microsoft Teams, toplantı esnasında bilgisayara gelen bildirimleri kapatacak.

microsoft teams
Microsoft Teams’in toplantı sırasında bildirimleri kapatma özelliği.

Yeni özellik kullanıma sunulduğunda, profil fotoğrafının yanındaki üç nokta simgesinden ulaşılacak. Kullanıcı sırasıyla Ayarlar > Bildirimler > Toplantılar kısmından sessize al butonunu aktifleştirecek. Ardından Microsoft Teams toplantı sırasında gelen bildirimleri tamamen sessize alacak.

Her toplantı için özel ayar

Microsoft, her toplantı için özel olarak bildirim açma/kapatma seçeneği de geliştirdiğini duyurdu. Buna göre, Microsoft Teams uygulamasında toplantı ekranının üst kısmındaki çubuğa “bildirimlere izin ver/sesi kapat” butonu yerleştireceğini belirtti. Kullanıcılar bildirimleri tamamen sessize almak istemedikleri zaman bu özelliği kullanacak.

microsoft teams
Microsoft, bildirimleri her toplantı için ayrı ayrı sessize almaya izin verecek.

Şirket her iki özelliği de Şubat ayı başında kullanıma sunacağını açıkladı. Ancak tüm kullanıcılara hemen gelmeyeceğini ifade eden Microsoft, Mart ayı ortasına kadar beklememiz gerekebileceğini aktardı. Teams’e gelen güncellemeleri Microsoft’un sitesinden indirebilirsiniz. Siteyi belirli aralıklarla kontrol edin ve yeni sürüm çıkmışsa bilgisayarınıza kurun.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.