Microsoft, Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemleri için OneDrive desteğini keseceğini duyurdu. Kaynaklarını yeni teknolojilere ve odaklamak ve kullanıcılara en güncel deneyimi sunmak için bu kararı aldığını belirten ABD’li şirket, desteği iki aşamada sonlandıracağını açıkladı.

1 Ocak 2022’den itibaren, Windows 7 ve Windows 8/8.1 kullanıcıları OneDrive’ın masaüstü uygulamasına eklenen yeni özellikleri kullanamayacak. Microsoft artık özellik ve güvenlik güncellemesi sağlamayacak. Bu da programın potansiyel tehditlere karşı savunmasız olacağı anlamına geliyor.

OneDrive, Mart ayında da eşitleme özelliğini kısıtlayacak

Microsoft, 1 Mart 2022 tarihinde OneDrive’ın masaüstü uygulamasındaki bulut ile eşitleme özelliğini kaldıracak. Windows 7 ve Windows 8/8.1 kullanıcıları, bilgisayarlarındaki dosyaları senkronize edemeyecekler. Bir başka deyişle; OneDrive programı, Windows 10 veya Windows 11 kullanmayanlar için işe yaramaz hale gelecek.

Microsoft’un söz konusu kararı OneDrive’ın web sürümünü kapsamıyor. Aradaki en büyük fark: OneDrive masaüstü uygulaması, bilgisayardaki kişisel dosyaları otomatik olarak buluta kaydedebiliyorken; web sürümünde böyle bir imkân bulunmuyor. Dolayısıyla Windows 7/8/8.1 kullanıyorsanız 1 Mart’tan itibaren belgelerinizi manuel olarak OneDrive’a aktarmanız gerekecek.

Bu hamle, Microsoft’un eski işletim sistemlerini rafa kaldırma hedefinin bir parçası. Windows 7 desteği 2020’de sona erdi. Windows 8 ise 2016’da tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Microsoft, Windows 7 ve 8.1’i 10 Ocak 2023’e kadar işletmeler için desteklemeye devam edecek. Tarihler 2025’i gösterdiğinde kervana Windows 10 da katılacak.