Microsoft’un yeni nesil akıllı telefonunda, Qualcomm’un son yonga seti Snapdragon 820’yi kullanabileceği ortaya çıktı. İşte konu hakkındaki detaylar.

Geçtiğimiz aylarda tanıtımını gerçekleştirdiği Lumia 950 ve Lumia 950 XLile dikkatleri üzerine çeken Microsoft, akıllı telefon pazarındaki payını arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Daha önce ortaya çıkan bazı söylentilerde, Microsoft’un 2016 yılı içerisinde yayınlanacak olan Windows 10 Mobile işletim sistemi için sistemsel özellikleri yükseltilmiş olan yeni Lumia 950 XL modelini satışa sunabileceği iddia edilmişti.

Bu iddiaların ardından şimdi de Microsoft’un yeni Lumia 950 XL modeli için Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 820’yi test etmeye başladığı söylentileri ortaya çıktı.

Snapdragon 820 özellikleri

Qualcomm’un 14nm FinFET teknolojisiyle ürettiği Snapdragon 820, özellikle Adreno 530 grafik işlemcisiyle dikkatleri üzerine çekmişti.Snapdragon 810’da yer alan Adreno 430’a oranla yüzde 40 daha hızlı olan Adreno 530 kullanıcılara üst düzey bir performans vaat ediyor.

Snapdragon 820 kullanan Surface Phone gelebilir!

Microsoft’un Snapdragon 820 testleri üzerine şekillendirilen diğer bir iddia ise Surface Phone ile ilgili. Microsoft’un yeni bir Lumia 950 XL modeli yerine, Snapdragon 820’yi Surface Phone isimli modelinde kullanacağı ve akıllı telefon pazarında Surface Phone ile önemli bir paya ulaşmak istediği de sızdırılan bilgiler arasında.

Tüm söylentilerin tek ortak noktası, Microsoft’un şu anda Snapdragon 820’yi test ettiği. Öyle görünüyor ki Microsoft, Windows 10 Mobile’in çıkışıyla eş zamanlı olarak yeni bir amiral gemisi modelini daha satışa sunabilir.