Windows kullanıcıları, yeni bir saldırı ihtimali ile karşı karşıya. Son çıkan bilgilere göre sıfır gün saldırıları devam edebilir.

Windows 10 ve 11 kullanıcılarına yeni tehlike uyarısı geldi. Microsoft tarafından sürekli güvenlik güncellemeleri ile korunan işletim sistemleri, son dönemde saldırılara karşı yoğun bir savaş veriyordu. Geçtiğimiz günlerde yapılan son atağın devamları da olabilir.

Bilgisayar korsanları tarafından sürekli zorlanan yeni güvenlik açığı geçtiğimiz günlerde Microsoft cephesi tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Görünüşe göre saldırılar bir süre daha devam edecek.

Bilgisayar korsanları, Windows kullanıcılarını hedef alıyor

Kasım ayının başında yayınlanan güncelleme ile güvenlik sorunları ortaya çıkan Windows işletim sistemlerinde, açıklar giderilmiş değil. Ortaya çıkan bir zafiyet ile korsanların dikkatini çeken bu durum, kullanıcıların da canını epey sıkmıştı. Sıfır gün saldırıları olarak da adlandırılan olaylar, Microsoft‘un güvenlik açıklarını kapatmaması durumunda sürmeye devam edecek.

Windows

Microsoft cephesinin aslında Kasım ayı başında kapattığına inandığı açıklık, bir önceki güvenlik zafiyetini geride bırakarak, işletim sistemini kullanan kişilerin bilgisayarlarına sınırsız erişim imkanı veriyor. Cisco‘nun güvenlik birimlerinden olan Talos firması da konuyla alakalı şunları söyledi:

Talos, bu güvenlik açığından yararlanmaya çalışan kötü amaçlı vahşi birkaç yazılım örnekleri tespit etti. Bu, düşmanların halka açık bir istismarı silahlandırmak için ne kadar hızlı çalıştıklarına dair daha fazla kanıt.

İlk çıkan sıkıntıyı üçüncü parti yazılımlarla çözebilen birçok kullanıcı, yeni bir düzeltme bekliyor. Birçok kişi Microsoft’u beklerken, yeni saldırı ihtimalleri herkesi korkutuyor. Sıfır gün saldırılarına karşı sistemlerin düzeltilme ihtimali oldukça yüksek olmasına rağmen oluşan sessizlik, biraz tat kaçırıyor. Keza Microsoft‘un bu konudaki sicili de pek güven vermiyor diyebiliriz.

Bilgisayar kullanıcılarının kişisel verileri başta olmak üzere donanımlarının da tehlikede olduğu öğrenilirken, Microsoft cephesi de sıkıntıyı çözmek için yoğun uğraşlar verdiklerini belirtti. Windows 10, Windows 11 ve Windows Server 2022 sürümlerinde ortaya çıkan sıkıntının ne zaman tam anlamıyla çözüleceği bilinmiyor. Ancak sıfır gün saldırılarına karşı güvenlik önlemlerini arttırmakta fayda var diyebiliriz.