Mining Capital Coin CEO’su ve kurucusu Luiz Capuci Jr., dün açıklanan bir iddianamede, DOJ tarafından 62 milyon dolarlık küresel bir yatırım dolandırıcılığı planı yürütmekle suçlandı. Son zamanlarda benzer şekilde suçlanan birkaç kripto şirketi başkanının en sonuncusu.

Capuci, şirketi aracılığıyla yatırımcıları, her hafta belirli bir yatırım getirisi vaat eden küresel bir kripto para birimi madenleri ağı olan “Madencilik Paketlerini” satın almaya ikna etti. Ancak, DOJ, söz verdiği gibi kripto para madenciliği yapmak için yatırımcıların fonlarını kullanmak yerine, Capuci’nin yönünü değiştirdiğini iddia ediyor. “Ticaret Botları” olarak bilinen başka bir MCC ürünü de aynı sahte iddialar altında çalışıyordu. Capuci, botların “çok yüksek frekansta çalıştığını, saniyede binlerce işlem yapabildiğini” iddia etti ve yatırımcılara günlük olarak söz verdi. İadeler.

“Ancak, Madencilik Paketlerinde yaptığı gibi, Capuci’nin Ticaret Botları ile bir yatırım dolandırıcılığı planı yürüttüğü ve söz verdiği gibi, yatırımcılar için gelir elde etmek için MM Alım Satım Botlarını kullanmadığı, bunun yerine fonları kendisine ve ortaklarına yönlendirdiği iddia edildi. -komplocular,” diye yazdı Adalet Bakanlığı iddianamesinde.

MCC, bir piramit şemasının tüm işleyişine sahip görünüyordu. Capuci, yatırımcıları cezbetmek için bağlı kuruluşları ve destekçileri işe aldı. Karşılığında, organizatörlere Apple saatler, iPad’ler ve lüks araçlar da dahil olmak üzere bir dizi cömert hediye sözü verdi.

Şu anda FBI’ın Miami Saha Ofisi davayı araştırıyor. DOJ, Florida, Port St. Lucie’den Capuci’yi elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve uluslararası kara para aklama komplosu yapmakla suçladı. Suçlu bulunursa, azami 45 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Kripto para madenciliği platformuna ilişkin bir incelemede, kripto blog yazarı Peter Obi, MM’nin aylık 50 dolarlık üyelik ücreti ve yüksek %3’lük geri çekilme ücretinin birleşiminin, yatırımcıların başka yatırımcıları yönlendirmedikçe kâr elde etme olasılığının düşük olduğu anlamına geldiğini belirtti. Böyle bir yönlendirme sürecinin, geçmişteki diğer kripto dolandırıcılıklarıyla tutarlı olduğu için “özellikle endişe verici” olduğuna dikkat çekti.

Gerçekten de, bazı kripto liderleri, yetkililer tarafından son yıllarda Ponzi şemaları yürütmekle suçlandı. Bu yılın başlarında DOJ, Bitconnect kurucusu Satishkumar Kurjibhai Kumbhani’yi, tarihteki en büyük sanal para piramit şeması olduğuna inanılan 2 milyar dolarlık bir Ponzi şeması yürüttüğü iddiasıyla suçladı.

Capuci, şirketini hiçbir zaman SEC’e kaydettirmedi. Ajans bugün şirket için bir dolandırıcılık uyarısı yayınladı. SEC basın açıklamasına göre, Capuci ve ortakları 65.535 yatırımcıyı dünya çapında madencilik paketleri satın almaya ikna etti ve bir yıldan fazla bir süre boyunca haftalık olarak ödenen yüzde bir oranında günlük getiri sözü verdi. Toplamda, grup madencilik paketlerinin satışından 8.1 milyon dolar ve başlatma ücretlerinden 3.2 milyon dolar netlik kazandı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın