Mürettebatsız Blue Origin kapsülü güvenli bir şekilde indi!

0

Blue Origin’in son NS-23 uçuşu plana göre gitmedi. Pazartesi sabahı, özel uzay firması, New Shepard roketlerinden birinin belirtilmemiş bir güçlendirici arızası yaşamasının ardından mürettebatsız görevi iptal etmek zorunda kaldı. Sorun, uçuşun Blue Origin’in Batı Teksas fırlatma sahasından saat 10:26 ET’de havalanmasından yaklaşık bir dakika sonra ortaya çıktı. Şirketin Twitter’da paylaştığı videoda olayın tamamını görebilirsiniz.

NS-23 canlı yayını sırasında bir yorumcu, “Görünüşe göre bugünkü uçuşta bir anormallik yaşadık. Bu planlanmamıştı ve henüz hiçbir ayrıntıya sahip değiliz. Ancak mürettebat kapsülümüz başarılı bir şekilde kaçmayı başardı, ilerlemesini iniş yoluyla takip edeceğiz. Gördüğünüz gibi, drogue’lar konuşlandırıldı ve bir sonraki aşamada elektrik şebekesi çekilecek” dedi.

Kapsül, NASA tarafından finanse edilen araştırma ekipmanı taşıyordu. Ars Technica’nın kıdemli uzay editörü Eric Berger, tweet’inde, “uzay aracında insan olsaydı, mürettebatın ciddi bir sarsıntı hissedeceğini, ancak güvende olacağını” ekledi.

Blue Shepard, Blue Origin olayı araştırana ve Federal Havacılık İdaresi şirketin bulgularını onaylayana kadar tekrar uçamayacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın