NASA, astronot sayısının yeterli olmadığına dikkat çekerek son 50 yıldaki en küçük ekibe sahip olduğunu söylüyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre, NASA’nın astronot sayısı yeterli değil. Bu yüzden ajansın daha fazla astronot bulması ve astronotları eğitme şeklini değiştirmesi gerekiyor. Kurum, şu anda yeterli sayıda astronotun eğitilmesi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mürettebatının genişletilmesi ile uğraşıyor.

Son birkaç yıldır Ay görevlerinin ve insanları uzaya fırlatabilecek araç sayısının artmasıyla birlikte, ajansın astronot sayısını çoğaltması gerekiyor. Ayrıca bu astronotların hangi becerilere ihtiyaç duyacağını yeniden gözden geçirmesi ve mevcut eğitimini ISS merkezli olarak değiştirmesi gerekiyor.

NASA, astronot bulmada sorun yaşıyor

Bill Nelson’ın açıklamalarına yer verilen raporda, Eylül ayı itibarıyla NASA’nın 44 “uçuşa hazır” astronotu olduğu belirtildi.

“NASA’nın Astronot Ofisi, şu anda ajansın derin uzay yolculuğu hedefine ulaşmak da dahil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Uluslararası Uzay İstasyonunda varlığını sürdürmek ve genişletmek başta olmak üzere birden fazla araçta uzay uçuşu görevlerini yürütmek ve Artemis’in Ay’a yapacağı misyonlar için sistemlerin tasarımına ve geliştirilmesine yardımcı olmak gerekiyor.

NASA, astronot sayısının yeterli olmadığına dikkat çekerek son 50 yıldaki en küçük ekibe sahip olduğunu söylüyor.

NASA, astronot birliklerinin sayısını her yıl değerlendirir. Ancak son değerlendirme, önümüzdeki beş yıl boyunca mevcut ISS koltuklarını doldurmak için yeterli sayıda astronot olmadığını gösterdi. Bir astronotu ekibe dahil etme ve temel eğitim verme süreci yaklaşık dört yıl sürüyor. Bu yüzden NASA, astronot sayısının önümüzdeki iki yıl boyunca hedeflenen sayının altına düşeceğini tahmin ediyor.

Uzay ajansı, Aralık ayında 10 yeni astronot adayı seçti. Adaylar bu ay eğitime başlayacak ve 2017’den bu yana ilk yeni astronot sınıfı olacaklar. Rapora göre NASA’nın endişelenmesi gereken yalnızca astronot sayısı değil, aynı zamanda her birinin beceri sınıfı.

NASA, astronot sayısının yeterli olmadığına dikkat çekerek son 50 yıldaki en küçük ekibe sahip olduğunu söylüyor.

İlk astronotların hepsi test pilotlarıydı, ancak yıllar geçtikçe NASA; bilim adamlarını, tıp doktorlarını, mühendisleri ve özel becerilere sahip diğer insanları içerecek şekilde astronot sınıfını genişletti. Son zamanlarda ajans, astronotların Artemis Ay misyonları için ihtiyaç duyacakları beceri setlerini belirlemek için çalışıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın