NASA, Ay nükleer enerji sistemleri geliştirmek için üç şirket seçti

0
1

NASA ve Enerji Bakanlığı, nükleer enerjiyi Ay’a getirmek için konseptler tasarlayan üç şirkete sözleşme verdi. Ajanslar, NASA’nın en az 14 yıldır üzerinde çalıştığı bir fisyon yüzey güç sisteminin tasarımını finanse etmek için Lockheed Martin, Westinghouse ve IX’a yaklaşık 5 milyon dolar verecek.

Üç şirket, ay yüzeyinde en az 10 yıl çalışabilen 40 kilowatt sınıfı bir fisyon güç sistemi geliştirmekle görevlendirildi. NASA, bu on yılın sonunda sistemi Ay’da test etmeyi umuyor. Gösteri başarılı olursa, Artemis programının bir parçası olarak Ay ve Mars’ta uzun vadeli görevler için nükleer enerjiye yol açabilir. NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter yaptığı açıklamada, “Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacak.” Dedi.

12 aylık sözleşmeler kapsamında Lockheed Martin, BWXT ve Creare ile ortak olacak. Westinghouse, Aerojet Rocketdyne ile takım kurarken, IX (Intuitive Machines ve X-Energy’nin ortak girişimi) bir teklif üzerine Maxar ve Boeing ile birlikte çalışacak.

Lockheed Martin, geçen yıl Pentagon’un İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı tarafından nükleer enerjili uzay aracı geliştirmek için seçilen üç şirketten biriydi. Savunma Bakanlığı ayrıca uzay araçları için nükleer tahrik sistemleri aradı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın