NASA, CAPSTONE lansmanı ile insanları Ay’a götürmek için bir adım attı

0
2

Rocket Lab, NASA’nın her şey planlandığı gibi giderse sonunda Ay’ın yörüngesine girecek olan 55 kiloluk CAPSTONE küp uydusunu başarıyla fırlattı. NASA’nın 1972’den bu yana ilk kez Ay’a insan göndermeyi amaçlayan Artemis görevinde küçük ama önemli bir adım.

Fırlatma, NASA’nın yayınına göre nominal olarak ilerledi ve düşük Dünya yörüngesine yaklaşık ‘T’ artı 10 dakikada ulaştı. Elektron fırlatması, gaz türbini yerine pillerle elektrikle çalışan ilk roket olması dışında, diğerlerine çok benzer. Bu nedenle, başlatma döngüsünün sonuna yakın gerçekleşen “pil çıkarma” adı verilen bir aşama vardır.

Roket Laboratuvarı, onu derin uzaya göndermek için yeterli güce sahip Lunar Photon üst aşaması adı verilen özel bir eklentiye sahip bir Elektron roketi kullandı. Şirket, bunun ay yörüngesine bir yük fırlatmaya çalışan en küçük roketlerden biri olduğunu söyledi. Şirket, TechCrunch’a daha önce verdiği demeçte, Rocket Lab’ın Yeni Zelanda’nın Mahia Yarımadası’ndaki sitesinden başlatıldı ve “Electron’un şimdiye kadar uçmak zorunda kaldığı en yüksek kütle ve en yüksek performans” olduğunu söyledi.

CAPSTONE, sonunda Ay’ın yörüngesine girmesine izin verecek bir ay ötesi enjeksiyon (TLI) için yeterli hızı oluşturmak için dokuz gün boyunca Dünya’nın yörüngesinde kalacak. Birincil amaç, Gateway uzay istasyonu için planlanan “yakın doğrusal hale” adı verilen bir tür oldukça eliptik ay yörüngesini doğrulamaktır. Gateway, sonunda SpaceX tarafından bir bilim laboratuvarı ve astronotlar için yaşam alanları ve gelecekteki uzay araçları için limanlarla birlikte ay yörüngesine teslim edilecek.

NASA, Rocket Lab’ın CAPSTONE’ı dün başlatması gerekiyordu, ancak “son sistem kontrollerini gerçekleştirmek için” bugüne kadar erteledi. Fırlatma tarihi ne olursa olsun, 13 Kasım’da aya varması planlanıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.