NASA, emekli astronotların ISS’ye özel uçuşlarda şerpa gibi davranması gerektiğini söyledi

0
1

Bugün yayınlanan bir ajans bildirisine göre, NASA yakında Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılan tüm özel uçuşlarda görev komutanı olarak görev yapmak üzere emekli bir astronot isteyecek. Henüz kesinleşmeyen politika, hem yolcu güvenliğini artırmayı hem de mevcut ISS operasyonları üzerindeki herhangi bir yükü azaltmayı amaçlıyor. Eski astronot, “görev yürütme yoluyla uçuş öncesi hazırlık sırasında özel astronotlar için deneyimli rehberlik” sağlayacaktı. iade kargo politikası ve özel astronotların mikro yerçekimine uyum sağlamaları için ek süre.

Bildirime göre, yeni değişiklikler, yolcuların ISS’ye ilk özel astronot görevinde uçmak için her birine 55 milyon dolar ödediği geçen Nisan ayındaki Axiom Uzay uçuşunda “öğrenilen derslerin” bir sonucuydu. Yolcuların kendi araştırmaları üzerinde de çalıştıkları iki haftalık telaşlı yolculuk, görevin dönüşünü takiben astronotlarla yapılan röportajlara göre hem ISS ekibine hem de Axiom ekibine zarar verdi.

Ax-1 misyonunun başında aslında eski bir NASA astronotu vardı – şu anda Axiom’da Baş Astronot olan Michael López-Alegría. Axiom başkanı Michael Suffredini, bu yılın başlarında düzenlediği basın toplantısında, şirketin, uçakta fazladan (ücretli) bir yolcu için yer açacağı için, gelecekte profesyonel bir astronot olmadan mürettebat kurmayı düşündüğünü söyledi. NASA’nın yeni politikası muhtemelen bu tür denetimsiz görevleri önleme çabasıdır.

Yetenekli astronotlar tam olarak bir düzine kuruş değildir. Ajansın web sitesine göre şu anda 200’den fazla yaşayan emekli NASA astronotu var – ancak kaçının gelecekteki görevleri yönetmeye veya tıbbi gereksinimleri karşılamaya istekli olacağı belli değil. NASA’nın kendisi bir astronot sıkıntısının ortasında – şu anki 44 astronottan oluşan birliği, 1970’lerden bu yana en küçüğü. Ocak ayındaki bir ajans raporu, çalışan NASA astronotlarının eksikliğinin ISS ve aya gelecekteki görevleri karmaşıklaştırabileceğini söyledi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın