NASA, Rusya’nın Uzay İstasyonu tehdidi için açıklama paylaştı. Rusya yaptırımları uzay çalışmalarını bölebilir mi?

Ukrayna’ya başlatılan işgalden sonra tüm dünyadan Rusya’ya karşı yaptırımlar gelmeye başladı. Ancak Rusya ile uzayda yapılan iş birliğini bozmak, hem Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) hem de diğer projeleri tehlikeye atabilir.

Uzay faaliyetlerinin, ABD hükümetinin Rusya’ya karşı uygulayacağı yaptırımlardan etkilenip etkilenmeyeceği merak ediliyordu. Ancak NASA’ya göre, Uluslararası Uzay İstasyonu programı her zamanki gibi çalışmaya devam edecek.

NASA, Rusya’nın Uzay İstasyonu tehdidi için ne dedi?

Rusya, bir dizi askeri saldırıyla Ukrayna’yı işgal etti. ABD Başkanı Joe Biden, uluslararası bir tehdit olarak görülen bu durumun, yeni ve ağır yaptırımlara da yol açabileceğini duyurdu. Yeni yaptırımlara ve devam eden krize rağmen NASA, ABD ve Rusya arasındaki uzay, özellikle Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilgili iş birliğinin devam edeceğini dile getirdi.

Rus uzay ajansı Roscosmos‘un Başkanı Dmitriy Rogozin, yaptırımların Uluslararası Uzay İstasyonu programı için korkunç sonuçları olabileceğini söylemişti. Rusya‘nın ISS için navigasyon ve kontrol birimlerini kontrol ettiğini belirten Rogozin, yaptırımlar sonrasında istasyonun Dünya’ya çarpabileceğini iddia etti.

Muhtemel bir çarpışma durumunda ise Avrupa ve ABD‘nin tehdit altında olabileceğini aktardı. Rogozin Rusça paylaştığı tweetlerde şu ifadeleri kullandı:

“Bizimle iş birliğini engellerseniz, yörüngeden çıkan ISS’i ABD veya Avrupa’ya düşmekten kim kurtaracak? 500 tonluk yapıyı Hindistan ve Çin’e bırakma seçeneği de var. Onları böyle tehdit etmek ister misiniz? ISS Rusya üzerinden uçmuyor, bu yüzden tüm riskler size ait. Bunlara hazır mısınız?”

NASA ise yaptırımlara uzaydaki iş birliklerinin dahil edilmeyeceğini söyleyerek Rusya’yı dışlamaktan vazgeçti. NASA’nın, Rusya Devlet Uzay Kurumu Roscosmos’la çalışmaya devam edeceği ajans sözcüsü Joshua Finch tarafından şu sözlerle açıklandı:

“NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun devam eden güvenli operasyonları için Devlet Uzay Şirketi Roscosmos dahil tüm uluslararası ortaklarımızla çalışmaya devam ediyor. Yeni ihracat kontrol önlemleri ABD-Rusya sivil uzay iş birliğine izin vermeye devam edecek. Ajansın devam eden yörünge ve yer istasyonu operasyonlarına verdiği destekte herhangi bir değişiklik planlanmamaktadır.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.