NASA sonunda ‘Artemis 1 ıslak fırlatma testi’ ile başarılı oldu

0
2

NASA, Artemis 1 “ıslak elbise provasını” yürütürken birkaç sorunla karşılaştı, ancak test sona erdiğinde yine de önemli bir kilometre kontrol etti. Ajans, ilk kez Uzay Fırlatma Sisteminin tüm yakıt tanklarını tamamen doldurmayı başardı ve terminal fırlatma geri sayımına devam edebildi. “Islak giysili provalar” denilen, roketin gerçekten kalkmadan roket fırlatılmasını simüle eden testlerdir. Fırlatma ekibi, çeşitli sızıntılar ve halihazırda düzeltilmiş olan diğer sorunlar nedeniyle bu yılın başlarında SLS’yi beslemek için önceki üç girişimi kısa kesmek zorunda kaldı.

Bu girişim de kusursuz değildi: NASA, Cumartesi günü prova başladığından beri yakıt doldurmayı birkaç kez askıya almak zorunda kaldı. Yakıt ikmali, roketin yedek gaz halindeki nitrojen tedarikiyle ilgili bir sorun nedeniyle ilk olarak Pazartesi sabahı erkenden durduruldu. Ancak ekip, gaz halindeki nitrojen hattının valfini tamir edebildi ve yakıt ikmali birkaç saat sonra yeniden başladı. Ancak CNN’nin belirttiği gibi, ekip Pazartesi öğleden sonra yakıt ikmali işlemini bitirirken birkaç sorun ortaya çıktı. Bir hidrojen sızıntısı keşfettiler ve ilk çözümleri işe yaramayınca bunu kapatmak için seçenekler bulmak zorunda kaldılar. Ayrıca, roketten fazla sıvı hidrojen yakan parlama yığını, fırlatma sahasının etrafındaki çimenli alanda küçük bir yangına neden oldu.

Sonunda, fırlatma denetleyicileri, fırlatma bilgisayarı tarafından bir bekletmeyi tetiklememek için sızıntıyla ilişkili verileri maskelemek için bir plan yaptı. Bu gerçek bir fırlatma senaryosunda uçmazdı, ancak ihtiyaç duydukları verileri toplamak için geri sayıma mümkün olduğunca girmek istediler. Uzun bir bekleyişin ardından 10 dakikalık son fırlatma geri sayımını başarıyla devam ettirebildiler ve testi tamamen bitirmek zorunda kalmadan önce T-29 saniyeye ulaştılar. Fırlatma ekibi, başlangıçta, geri sayımın, fırlatmanın gerçekleşmesi beklenenden önce T-33 saniyeye kadar olmasına izin vermeyi planladı. Daha sonra zamanlayıcıyı yeniden başlatmayı ve başlatmadan yaklaşık T-9 saniye öncesine kadar geri sayımı tekrarlamayı amaçladılar.

Ne olursa olsun, test sırasında fırlatma için gerekli olan birkaç kritik operasyonu başarıyla gerçekleştirdiler, kontrolün yerden fırlatma sıralayıcısından roketin uçuş yazılımı tarafından kontrol edilen otomatik fırlatma sıralayıcısına devredilmesi de dahil. NASA şimdi testten toplanan verileri değerlendirerek, Ay’ın etrafında uçmak için insansız bir Orion uzay aracı gönderecek olan Artemis 1 için nihayet resmi bir fırlatma tarihi belirleyip belirleyemeyeceğini belirleyecek ve mümkün olan en erken tarih Ağustos ayında olacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın