NASA’nın CAPSTONE uydusu Dünya’nın yörüngesinden kopuyor ve Ay’a doğru ilerliyor

1

NASA’nın yarım yüzyıldan fazla bir süredir ilk kez insanları Ay’a geri götürme planı ileriye doğru bir adım daha attı. 55 kiloluk CAPSTONE küp uydusu Dünya’nın yörüngesinden kurtuldu ve Ay’a doğru yola çıktı.

Rocket Lab, geçen hafta Yeni Zelanda’dan bir Elektron roketinde CAPSTONE’u fırlattı. Yeterince hız elde etmek için altı gün boyunca yörünge yükseltme yanıklarının ardından, yol bulma uydusu Ay’a doğru yola çıktı. Yine de nispeten yavaş bir yolculuk. CAPSTONE Kasım ayına kadar Ay’a ulaşmayacak.

NASA, CAPSTONE’u Ay’ın etrafında Yakın Doğrusal Halo Yörüngesine yerleştirmeye çalışacak, bu daha önce hiç denenmemiş bir başarı. Ajans, Artemis programı kapsamında uzun vadeli ay görevlerine destek sağlayacak olan Gateway uzay istasyonu için de aynı yörüngeyi kullanmayı planlıyor. Karakolda astronotlar için yaşam alanları ve bir laboratuvar olacak. Bu görev en az 2024 yılına kadar başlamayacak.

Bu arada, geçen hafta NASA’nın Artemis 1 görevi için 23 Ağustos ile 6 Eylül arasında bir fırlatma aralığı hedeflediği ortaya çıktı. Yolculuğun insan vücudunu nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için Ay’ın etrafına mürettebatsız bir modül gönderecek. Ajans, Haziran ayında Artemis 1 için başarılı bir ıslak fırlatma yakıt ikmali testi gerçekleştirdi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.