NASA’nın gama ışını patlamaları fenomenin araştırılmasında önemli bir rol oynayan Swift Gözlemevi, bir sorun sebebiyle güvenli moda girdi.

NASA’nın daha önce Swift Gamma-Ray Burst Explorer olarak adlandırılan Neil Gehrels Swift Gözlemevi ile ilgili bir sorun, onu bilim operasyonlarını askıya almaya ve ekip araştırırken güvenli moda girmeye zorladı.

Uzay tabanlı teleskop, ajansın en bilinen görevlerinden biri değil. Fakat gama ışını patlamaları adı verilen astronomik bir fenomenin araştırılmasında önemli bir rol oynadığı için, bilim dünyasındaki yeri oldukça önemli diyebiliriz.

Swift Gözlemevi, donanım arızası sebebiyle çalışmayı durdurdu

Swift Gözlemevi teleskobu, bu haftanın başlarında hatalı donanımla ilgili olduğundan şüphelenilen bir sorun yaşadı. NASA kısa bir paylaşımda durumu şu sözlerle aktardı:

18 Ocak Salı akşamı, NASA’nın Neil Gehrels Swift Gözlemevi, güvenli moda girerek bilimsel gözlemleri askıya aldı. Görev ekibi, neden olarak uzay aracının tepki tekerleklerinden birinin olası bir arızasını araştırıyor.

NASA'nın gama ışını patlamaları fenomenin araştırılmasında önemli bir rol oynayan Swift Gözlemevi, bir sorun sebebiyle güvenli moda girdi.

Tepki çarkları, uzay aracının çok hassas bir dereceye kadar dönmesini sağlayan ve teleskobun tek bir yöne bakmasına yardımcı olan bileşenlerdir. Bu, Swift yüksek derecede hassasiyet gerektirdiğinden, gama ışını patlamalarını inceleme görevi için önemlidir. Patlamalar birkaç milisaniye ile bir kaç dakika arasında sürebiliyor. Bu nedenle Swift bu olayları kaybolmadan önce hızlı bir şekilde gözlemleyebilmelidir.

Arızanın gerçekten de tepki çarklarında olup olmadığını anlamak için ekip, daha fazla araştırma yapabilmek için için söz konusu çarkı kapattı. İyi haber şu ki, diğer donanım parçalarında herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yani gerekli durumda ekip, gözlemevini altı tekerleğinden beşi çalışır durumdayken çalıştırmaya devam edebileceklerine inanıyor.

Swift Gözlemevi

Yaptığı açıklamada bu konuya da değinen NASA, şunları söyledi:

Ekip, beş reaksiyon çarkını kullanarak bilim operasyonlarını eski haline getirmek için çalışıyor. Kalan beş tekerleğin tümü beklendiği gibi çalışıyor. Swift’in 17 yıllık operasyonlarında ilk kez bir tepki çarkında bir arıza yaşanıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.