Netflix, senarist tazminatı anlaşmazlığında 42 milyon dolar ödeyecek!

0
1

Netflix, senarist maaşına ilişkin bir kavgada büyük bir meblağ ödemek zorunda kalacak. Writers Guild of America, Netflix’in 216 sinema filmi yazarına ödenmemiş bakiye olarak fazladan 42 milyon dolar ödemesini sağlayacak bir tahkim kararı kazandı. WGA ayrıca geç ödeme için 13,5 milyon dolar daha faiz istiyor.

WGA, Netflix’i yazar maaşından tasarruf etmesine yardımcı olan “kendi kendini idare etmekle” suçladı. Loncaya göre, sinema gösterimlerinin artıklarının belirli bir pazarda kazanılan gelirler üzerinden ödenmesi gerekiyor ve Netflix’in lisansları daha geleneksel ilişkilere dayalı ücretler talep ediyor. Ancak Netflix’in, Amerika Yönetmenler Birliği ve Screen Actors Guild (SAG-AFTRA) ile kendi filmlerinde kalanları filmin maliyetinden “önemli ölçüde daha az” ödemesine izin veren anlaşmalar yaptığı bildiriliyor.

WGA, galibiyete Sandra Bullock filmi Bird Box’a karşı daha önceki bir zaferin yardımcı olduğunu iddia etti. Bir hakem, Netflix’in en son anlaşmazlıktaki gibi bir formül kullanarak bir senariste önemli ölçüde düşük ödeme yaptığını tespit etti. Görevli Netflix’e yazara artık ve faiz olarak 1,2 milyon dolar ödemesini söyledi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın