Netflix, sesli açıklamaları ve altyazıları 10 ek dilde genişletecek

0
1

Netflix, işitme ve görme engelli kullanıcılara yönelik çalışmaların bir parçası olarak erişilebilirlik özelliklerini 10 ek dilde genişletecek. Bu aydan başlayarak ve 2023’ün başlarına kadar Netflix, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Almanca ve Fransızca dahil olmak üzere tüm orijinal içerik kitaplığı için Sesli Açıklamalar (AD), Sağırlar ve İşitme Engelliler için Altyazılar (SDH) ve dublaj yayınlayacak. Sonunda yayıncı, Asya-Pasifik bölgesinden ve yerel Avrupa dillerinden daha fazla dil eklemeyi planlıyor. Genişletme, küresel olarak tüm Netflix kullanıcılarına sunulacak ve yalnızca Netflix Orijinalleri için geçerli olacak.

Yayıncı, amacının daha fazla izleyicinin kendi ana dillerinde olmayan içeriği izlemesine izin vermek olduğunu söyledi. Netflix’in erişilebilirlik direktörü Heather Dowdy, “Onlarca yıldır erişebildiğiniz eğlence, yaşadığınız yer ve hangi dili konuştuğunuz tarafından belirlendi, yani AD veya SDH’ye ihtiyaç duyan insanlar, geldikleri yerin dışında yapılan hikayelerden zevk alamazlardı” diye yazdı.

İşitme engelli veya görme engelliler için, bir akış platformunda yeni bir şov veya film izlemek, altyazılar veya sesli açıklamalar gibi yardımcı teknolojileri açmak anlamına gelir. Ancak bu tür erişilebilirlik özellikleri tüm platformlarda yaygın olarak bulunmaz. Ulusal Körler Federasyonu ve Ulusal Sağırlar Derneği gibi sağırlar ve körler için savunuculuk grupları, akış hizmetlerini yıllar içinde daha fazla erişilebilirlik özelliği dahil etmeye zorladı. NAD ile 2012’de yapılan anlaşma sayesinde Netflix, tüm içeriği için altyazı özelliğini kullanıma sunuyor. Netflix, 2015 yılında Daredevil dizisinin yayınlanmasıyla kör ve görme engelliler için sesli açıklamalar sunmaya başladı. Ancak eğlence endüstrisi, görme engelli izleyicileri pahasına yeni teknolojiyi benimsemekte yavaş kaldı.

Şu anda Netflix’te dünya çapında 11.000 saatten fazla sesli açıklama mevcut ve akış hizmeti daha fazlasını eklemeye devam etmeyi planlıyor. Netflix ayrıca iOS ve web sürümünde altyazılar ve sesli açıklamalar için yeni rozetler ekliyor.

Dowdy, “Amacımız dünyayı eğlendirmek ve SDH ve AD dil kullanılabilirliğimizi şimdi 40’tan fazla dili kapsayacak şekilde artırarak, tüm üyelerimize hayatlarını ekranda yansıyan görme yeteneği vermeyi umuyoruz” diye yazdı.

Netflix Türkiye - YouTube

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.