Netflix uzun süredir hizmetinin reklam içermediğini söylese de, geçen ay aslında daha ucuz, reklam destekli bir plan sunacağını açıkladı. Co-CEO Reed Hastings, bir kazanç çağrısında, bu kademe için planların “önümüzdeki bir veya iki yıl içinde” kesinleşeceğini söyledi. Bununla birlikte, şirket bu seçeneği daha da erken sunmak istiyor gibi görünüyor. Bir dahili notta, akış hizmetinin reklam destekli bir sürümünün bu yıl içinde çıkacağı bildiriliyor.

The New York Times’a göre, yöneticiler notta personele 2022’nin son üç ayında reklam destekli bir plan sunmak istediklerini söylediler. Dahası, notta, şifrelerini farklı adreslerde yaşayan kişilerle paylaşan aboneler için ek bir ücret olarak aynı sıralarda kullanıma sunulacağı öne sürüldü.

Notta, Netflix’in Apple TV+ dışında her büyük akış platformunun daha düşük maliyetli, reklam destekli bir plan sunduğunu belirttiği söyleniyor. Bunlara Hulu, HBO Max ve Peacock dahildir. Şirketin, bazı rakiplerinin reklamlar gösterirken hala “güçlü markaları koruyabildiğini” söylediği bildiriliyor.

Bu arada, Netflix kısa süre önce 222 milyondan fazla hanenin ücretli abone olduğunu söyledi. Ancak, 100 milyondan fazla hanenin erişim için ödeme yapmadan başka birinin hesabında Netflix izlediğini iddia etti. Kazanç çağrısında, baş işletme görevlisi Greg Peters, şirketin “bu paylaşımı kapatmaya çalışmadığını”, ancak “paylaşabilmek için biraz daha fazla ödeme yapmanızı isteyeceğini” söyledi. Netflix, Mart ayında Peru, Şili ve Kosta Rika’daki hesap paylaşanlar için ek bir ücreti test etmeye başladı.

Yıllarca süren etkileyici büyümenin ardından Netflix, geçen çeyrekte ilk kez düşen abone sayıları söz konusu olduğunda aniden büyük bir sorunla karşı karşıya kaldı. 200.000 üye kaybetti (büyük ölçüde Rusya’daki hizmetini kapatması nedeniyle) ve bu çeyrekte iki milyon kadar daha kaybedebileceğini düşünüyor. Geçen ay yüzde 50’nin üzerinde hisse senedi düşüşü ile şirket, reklam destekli bir katman ve şifre paylaşımı için ekstra ücretlerin geliri artırmaya yardımcı olacağını umuyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın