Netflix, Türkiye için ürettiği orijinal içerikleriyle ülkemiz ekonomisine 583 milyon TL’lik katkı sağladı, geniş bir istihdam oluşturdu.

Dünyaca ünlü dijital yayın platformu Netflix, 2016 yılında Türkiye pazarına resmen giriş yaptı. Hemen her bölgede kendi orijinal yapımlarını üretmeye başlayan şirket, ülkemizde de bu çalışmalara Hakan: Muhafız dizisi ile başladı. Çağatay Ulusoy ve Hazar Ergüçlü’nün başrollerini paylaştığı dizi, yeni Türk orijinal yapımlarının da önünü açtı.

2018’den günümüze Bir Başkadır, Rise of Empires: Ottoman, 50M2, Fatma, Aşk 101, Kağıttan Hayatlar, Atiye, Kin, Azizler, Beni Çok Sev, Kulüp, Geçen Yaz, Yarına Tek Bilet, Dokuz Kere Leyla gibi dizi ve filmler seyirci karşısına çıktı. Aynı zamanda Netflix Türkiye’nin şu anda çok sayıda yeni projesinin yolda olduğu açıklandı. Peki ya tüm bu yapımlar, ülkemiz ekonomisine ne kadar katkı sağladı?

Netflix, Türkiye’de 3 bin 300’den fazla kişiye istihdam sağladı

Dünya Gazetesi‘nden Selenay Yağcı’nın haberine göre, 10’un üzerinde yapımla birlikte Netflix, ülkemiz ekonomisine 582 milyon TL katkı sağladı. Bunun yanında 3 bin 300‘den fazla kişiye istihdam sağlandı. Şirket, gelecek dönemde de yatırımlarına devam edeceğini vurguladı.

Kitap uyarlaması olan Netflix Türkiye yapımları, esinlendiği kitapların satışlarını da büyük ölçüde yükseltti. Ayrıca bu diziler, ülkemize turist çekme konusunda da büyük katkı sağladı. Ayvalık, Gaziantep, Bodrum, Bozcaada, Bursa, Foça, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya, Kapalıçarşı ve Mimar Sinan Türbesi gibi pek çok bölge, ziyaretçi akınına uğradı.

Netflix’in yakında yayınlayacağı Türk dizi ve filmleri

Netflix Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili, Türkiye’nin küresel ticaretine ve kültürel tanıtımına katkıda bulunduklarını belirtirken; yeni içerikler oluşturmaya devam edeceklerini ekledi. Mavili, ilerleyen süreçte yeni Türk yapımlarıyla içerik çeşitliliğini genişleteceklerini söyledi. Ayrıca şunları ekledi:

“Hayallerimizi gerçekleştirebilmek için çalışmalarımız hızlanacak. Bu ülkenin yetenekli ve yaratıcı ekiplerinin elinden, dünya çapında fenomen olacak Türk yapımları çıkarmak istiyoruz. Pera Palas’ta Gece Yarısı, Uysallar, Sıcak Kafa, Aşk Taktikleri, Erşan Kuneri, Kuş Uçuşu, Yakamoz S-245, Başka Bir Benlik, Aşıklar Bayramı ve adı henüz açıklanmayan Berkun Oya filmi dahil. Ancak bunlarla sınırlı olmayan, gelecek yılın başlarında duyurulacak çok sayıda başlığa imza atıyoruz.”

Netflix Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili