Söz verildiği gibi , NFT’ler yakında Instagram’a geliyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, uygulamanın bu hafta kullanıcıların profillerinde değiştirilemez tokenleri göstermeleri için bir yol test etmeye başlayacağını söyledi.

“Yalnızca meta veri deposu ve Reality Labs çalışmalarımızda değil, aynı zamanda uygulama ailemizde de NFT’ler için derlemeye başlıyoruz.” Zuckerberg, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda şunları söyledi: “İçerik oluşturucuların ve koleksiyonerlerin NFT’lerini gösterebilmeleri için dijital koleksiyon ürünlerini Instagram’da test etmeye başlıyoruz.”

Benzer bir özellik yakın gelecekte Facebook’a geliyor ve Meta, Messenger ve WhatsApp gibi diğer uygulamalarında NFT’leri etkinleştirmeyi düşünüyor. Ayrıca çalışmalarda, insanların artırılmış gerçeklik kullanarak Instagram Hikayelerinde 3D NFT’leri görüntülemesi için bir yol var. Zuckerberg, bu özelliğin Spark AR üzerine inşa edileceğini ve kullanıcıların “dijital sanatı fiziksel alanlara yerleştirmesine” izin vereceğini söyledi.

Hafta sonu boyunca, Instagram’ın bu hafta uygulamada takas edilemeyen jetonları test etmeye başlayacağını öne süren söylentiler dolaştı. CoinDesk, Meta’nın Ethereum, Polygon, Solana ve Flow blok zincirlerinden NFT’lerle entegrasyona izin vereceğini bildirdi.

Instagram başkanı Adam Mosseri, NFT entegrasyonlarının nasıl çalışacağına daha fazla ışık tuttu. Kullanıcılar oluşturdukları veya satın aldıkları NFT’leri kendi özet akışlarında, Hikayelerinde ve mesajlarında paylaşabilecekler. ABD’de sınırlı sayıda kişi, başlangıçta bu özelliklere erişebilecek.

Mosseri ayrıca, NFT’ler ve blok zinciri gibi Web3 teknolojisinin merkezi olmayan doğası ile Instagram’ın merkezi bir platform olduğu gerçeği arasındaki kopukluğu da kaydetti. “Küçük başlamamızın nedenlerinden biri, topluluktan öğrenebileceğimizden emin olmak istiyoruz” diye ekledi. “Merkezi bir platform olmamıza rağmen, dağıtılmış güven ve dağıtılmış güç ilkelerini nasıl kucaklayacağımızdan emin olmak istiyoruz.”

Mosseri, kullanıcıların Instagram’da “dijital bir tahsilat yayınlama veya paylaşma ile ilgili” herhangi bir ücret ödemesine gerek olmayacağını söyledi. Duyurusunda, NFT’lerin bir dizi içerik oluşturucunun platformda geçimini sağlaması için bir yol sağlayabileceğini öne sürdü. Bu, kullanıcıların bir noktada onları doğrudan Instagram’da satın alıp satabileceklerini gösteriyor. Zuckerberg, içerik oluşturucuların sonunda uygulamada NFT’leri de basabileceklerini söyledi. Engadget, daha fazla ayrıntı için Meta ile iletişime geçti.

Meta’nın CEO’su, şirketin metaverse’i ele geçirme konusundaki NFT’ler için diğer tutkulardan da bahsetti. Mart ayında SXSW’de “Umarım avatarınızın metaverse’de giydiği giysi, bilirsiniz, temel olarak bir NFT olarak basılabilir ve onu farklı yerleriniz arasında taşıyabilirsiniz” dedi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın