Banners of Nintendo's new game console Switch are pictured at its experience venue in Tokyo, Japan January 13, 2017. REUTERS/Kim Kyung-Hoon - RC1720DAA030

Nintendo cephesi Activision Blizzard skandalları ile ilgili konuştu. Şirket gelişmeler nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

Nintendo da, Activision Blizzard davasında sesini yükselten firmaların arasına girdi. Geçtiğimiz ay oyun dünyasında bomba etkisi yapan skandalın ardın stüdyolar, görüşlerini bildirmeye başladılar. Tıpkı Sony ve Xbox gibi, Nintendo‘nun da konuyla alakalı söyleyeceği birkaç cümle bulunmakta.

Şirket içi e-postalarda ortaya çıkan değerlendirme sonucu Nintendo cephesinin de oldukça rahatsız olduğu ortaya çıktı. Teknoloji devi, Activision Blizzard tarafından gelen açıklamaları kabul etmiyor.

Nintendo, Activision Blizzard’a tepkili

Nintendo Amerika‘nın en yetkili ismi Doug Bowser‘ın yorumlarını içeren e-posta, sert ifadelere de sahip. Stüdyonun son skandalını değerlendiren yönetici, hayal kırıklığını gizleyemedi. Bowser, sözlerinde şunlara yer verdi:

Hepinizle birlikte Activision Blizzard ile ilgili en son gelişmeleri ve şirkette devam eden cinsel taciz ve toksidite raporlarını takip ediyorum. Bu hesapları üzücü ve rahatsız edici buluyorum. Hem benim değerlerime hem de Nintendo‘nun inançlarına, değerlerine ve politikalarına ters düşüyorlar. Sektördeki her şirket, herkesin saygı gördüğü ve eşit muamele gördüğü bir ortam yaratmalı. Ve herkesin bunu yapmamanın sonuçlarını anladığı yer.

Nintendo

Özellikle Bowser tarafından altı çizilen değerler kavramı da oldukça dikkat çekiyor. Zira Nintendo cephesinin son gelişmeler ile birlikte Activision Blizzard tarafıyla sürekli bağlantı içerisinde olduğu öğrenildi. Şirketin gelişmeleri yakından takip ettiği ve olası bir durumda işbirliğini sonlandırabileceği konuşuluyor.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan skandal, tepkileri bir hayli büyütmüştü. Şirketin CEO’larına kadar herkesin içeride yaşananları bildiği ama gizlediği ortaya çıkarken, PlayStation ve Xbox cepheleri, Activision Blizzard‘ın geldiği noktaya üzüldüklerini aktardılar.

Oyun dünyasını genel olarak hayal kırıklığına uğratan bu gelişmenin ardından nasıl sonuçlar yaşanacak henüz bilinmiyor. Son olarak Activision Blizzard çalışanları protesto düzenlerken, daha da başka gizlenen skandal olup olmadığı da merak konusu. Oyun konsolu üreticilerini karşısına alan şirket, ilerleyen dönemlerde de oyun çıkarmakta zorlanabilir. Zira olası bir anlaşmazlıkta stüdyonun platformsuz kalması da muhtemel.