Nintendo, Mart 2022’de sona eren mali yıl için toplam 23.06 milyon Switch sattı (PDF), önceki yıla göre 5 milyon ünite daha az. Oyun devi başlangıçta bu mali yılda 25,5 milyon adet satacağını düşündü, ancak devam eden küresel çip sıkıntısı bileşenlerin tedarik edilmesini zorlaştırdığı için tahminini 24 milyona (ve ardından 23 milyona) düşürdü. Aslında, şirket büyük olasılıkla tedarik zinciri sorunlarıyla boğuşmaya devam etmeyi umuyor çünkü tahminini Mart 2023’te sona erecek bir sonraki mali yıl için 21 milyon Switch satışına düşürdü.

Nintendo’nun satışları, önceki yıllarda pandemi tarafından desteklendi ve insanlar COVID kilitlenmelerini aşmak için yeni oyun konsolları satın aldı. Hatta Switch, üçüncü çeyrekte toplam satışların 103.54 milyon birimi gölgede bırakmasının ardından şirketin en çok satan ev konsolu oldu. Nintendo, bugünkü mali açıklamasında şu anda toplam 107,65 milyon konsol sattığını belirtti.

Küresel karantinalar eskisi kadar düzenli olmasa da, parçaları elde etmek giderek daha zor olmaya devam ediyor, bu nedenle şirketin tahmini de bu gerçeği yansıtmalıdır. Analistler ve endüstri yöneticileri daha önce çip sıkıntısının 2023 boyunca devam etmesini bekliyordu, ancak Intel başkanı Pat Gelsinger geçtiğimiz günlerde sorunun 2024’e kadar sürebileceğini söyledi.

Nintendo ayrıca önümüzdeki mali yılda daha düşük net satışlar ve genel net kar bekliyor. FY2022’de 1.695 milyar yen (13 milyar ABD$) net satış ve 592 milyar yen (4,6 milyar ABD$) işletme karı bildirdi. Önümüzdeki yıl, net satışlarının yaklaşık 1.600 milyar yen’e (12.3 milyar ABD Doları) düşmesini ve yıllık işletme kârının 500 milyar yen’e (3,8 milyar ABD Doları) düşmesini bekliyor.

Düşük donanım satışlarına rağmen, Nintendo, tek bir donanım ailesi için en yüksek yıllık yazılım satışını talep etti. Pokémon Brilliant Diamond ve Shining Pearl liderliğindeki 2022 mali yılında 39 milyon Switch oyunu sattı ve 14.65 milyon adet sattı. Yedi günde 6.5 milyon kopya satan Pokémon Legends Arceus, şu ana kadar 12.64 milyon adet sattı. Mario Kart 8 Deluxe 9,94 milyon adet sattı, Kirby ve Unutulmuş Topraklar ise iki haftadan biraz fazla bir sürede 2,1 milyon adet sattı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın