Nvidia Grace CPU ve Hopper mimarisi duyuruldu. İşte Nvidia’nın ilk CPU’su ve yeni mimarisiyle ilgili detaylar.

Nvidia tarafından düzenlenen Grafik Teknolojisi Konferansı‘nda (GTC), şirketin yeni GPU mimarisi ve CPU’su duyuruldu. Nvidia CEO’su Jensen Huang’ın açıklamaları arasında, Nvidia Grace adlı ilk CPU’nun yanı sıra 2022’de satışa çıkacak olan yeni nesil Hopper GPU mimarisi yer aldı.

Nvidia Grace CPU ve Hopper mimarisi ile neler sunuyor?

Grace CPU Superchip, Nvidia’nın şimdiye kadarki ilk bağımsız çipi olacak, ancak önden söyleyelim, oyun bilgisayarınızı süslemeyecek. Nvidia aslında Grace CPU’yu ilk olarak 2021’de tanıttı, ancak Superchip ifadesi ilk defa GTC konferansında kullanıldı. Bu, Apple M1 Ultra’ya benzer şekilde Nvidia’nın NVLink teknolojisinin iki Grace CPU’yu bir araya getirdiği anlamına geliyor.

Nvidia Grace CPU Superchip

Ancak M1 Ultra’dan farklı olarak Grace Superchip, genel kullanım için tasarlanmadı. 144 çekirdekli CPU; yapay zeka, veri bilimi ve yüksek bellek gereksinimleri olan uygulamalar için geliştirildi. Nvidia’nın ilk yonga seti ayrıca ARM çekirdeklerini kullanıyor.

Grace Superchip’e ek olarak Nvidia, yeni nesil Hopper mimarisini sergiledi. Yine önden söyleyelim, RTX 4080’e güç veren mimari bu olmayacak. Hopper teknolojisi, veri merkezi araçları için üretildi. Şirket, bu mimariyi H100 GPU ile piyasaya sürecek.

TSMC’nin N4 süreci kullanılarak inşa edilen H100, Nvidia’ya göre “dünyanın en gelişmiş çipi“. 80 milyar transistöre yer veren GPU ayrıca PCIe 5.0 ve HBM3 belleği destekleyen ilk donanım olma özelliğine sahip.

Yeni nesil Hopper mimarisi

Nvidia, PCIe 5.0 ve HBM3’ün gücünü göstermek adına çılgın bir iddiada da bulundu. Nvidia CEO’su, yalnızca 20 adet H100 GPU ile tüm dünyanın internet trafiğinin eşdeğerini kontrol edebileceğini dile getirdi.

Sekiz adet H100 GPU ve 640 GB HBM3 belleğine sahip olan yeni DGX sunucuları ile yeni nesil Hopper mimarisine erişmek mümkün olacak. Nvidia’ya göre bu makineler, bir önceki nesil A100’den altı kat daha yüksek performans ile 32 petaFLOP gücünde yapay zeka desteği sunuyor.

Tüm bu gelişmeler yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem dünyası için heyecan verici olsa da, Nvidia’nın yeni nesil RTX 4080 ekran kartıyla ilgili duyuruları hala dört gözle bekleniyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.