Nvidia’nın Samsung ve Qualcomm’a açtığı patent davasında, yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İşte Nvidia, Samsung ve Qualcomm arasında süren davanın detayları.

Grafik yongası üreticilerinden Nvidia, kendisinin geliştirdiği grafik yongası teknolojilerinden iki tanesinin ihlal edildiğine dair ABD’nin Uluslar ArasıTicaret Komisyonuna başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda Samsung veQualcomm’un bu patentleri ihlal ettiğini belirtti.

GPU mimarilerinin kullanıldığı Samsung Galaxy telefonlarını ve tabletlerini piyasadan kaldırtmak isteyen Nvidia, bölge mahkemesinden aynı zamanda patent ihlali gerekçesiyle firmanın kayıplarının da karşılanmasını istedi.

Nvidia dava ile ilgili olarak kendi blog’unda “Şu anda bütün komisyon bu konuyu araştırmaktadır. ABD Patent ofisi ise önceki kararını onaylamak üzere ve onaylarsa üçüncü patent geçerli olacak.” şeklinde bir duyuru paylaştı.

Eğer Uluslararası Ticaret Komisyonun’da bulunan 6 üye de Nvidia’nınbaşvurusunu kabul ederse Samsung ve Qualcomm’dan yüklü bir tazminat kazabilir. Eylül 2014’den beri süren patent davası daha henüz netleşmedi. Bunun üzerine Nvidia, federal mahkemeye de patent ihlali ile ilgili başvuruda bulundu.

Samsung tarafından yapılan açıklamada ise “Biz bütün haklarımızı savunmak için gerekli önlemleri alıcağız.” denildi. Eylül 2014’den beri devam eden dava’da Nvidia‘nın, Samsung ve Qualcomm karşısında pek bir şansı yok gibi görünüyor.