OpenSea, endüstrinin büyüyen dolandırıcılık sorununu azaltmak amacıyla NFT sahtelerini tespit etmek ve hesapları doğrulamak için yeni bir sistem kuruyor. Birkaç blog gönderisinde, NFT pazarı, doğrulamanın daha fazla kullanıcıya açılması, orijinal NFT’lerin sahte kopyalarının otomatik ve insan destekli olarak kaldırılması ve koleksiyon rozetlerinin nasıl yapılacağına ilişkin değişiklikler dahil olmak üzere kullanıcıların ne gibi değişiklikler bekleyebileceğini ayrıntılı olarak açıkladı. – yüksek satış hacmi veya ilgi ile NFT koleksiyonlarını tanımlayan – piyasada dağıtılır.

Öncelikle OpenSea, hem görüntü tanıma teknolojisini hem de insan incelemelerini birleştiren sahteleri tespit etmek için iki parçalı bir sistem kullanacak. Şirket, yeni sisteminin olası sahteleri tespit etmek için tüm NFT koleksiyonlarını (yeni basılmış varlıklar dahil) sürekli olarak tarayacağını söylüyor. İnsan gözden geçirenler, tüm kaldırma önerilerini inceleyecektir.

“Yeni kopya nane önleme sistemimiz, OpenSea’deki tüm NFT’leri (yeni darphaneler dahil) taramak için bilgisayarlı görme teknolojisinden yararlanıyor. OpenSea’den Anne Fauvre-Willis gönderide, sistem daha sonra bu taramaları en kopyalanmış koleksiyonlardan bazılarıyla başlayarak bir dizi özgün koleksiyonla eşleştiriyor – çevirmeler, döndürmeler ve diğer permütasyonları arayacağız” diye yazdı. Şirket, kopya nane algılama sistemiyle zaten bazı sahtekarlıkları tespit ettiğini ve önümüzdeki haftalarda teknolojiyi büyütmeyi planladığını söylüyor.

Şirket ayrıca doğrulama ve rozetleme sisteminde bazı güncellemeler yaptı. OpenSea, şu anda yaklaşık 205.000 USD’ye eşdeğer olan en az 100 ETH tahsilat hacmine sahip herhangi bir içerik oluşturucuya hesap doğrulaması açacaktır. Bu, esasen, satıcıların OpenSea tarafından doğrulanacak önemli bir NFT koleksiyonuna sahip olmaları gerektiği anlamına gelir. Pazar yeri, daha fazlasını öğrenmeye devam ettikçe doğrulama için uygunluk kriterlerini genişletmeyi planladığını belirtti. NFT koleksiyonları, işlem hacminde 100’den fazla ETH ürettiyse bir koleksiyon rozeti de alacak. OpenSea ayrıca hesap doğrulaması için bir profil adı, kullanıcı adı, doğrulanmış e-posta adresi ve bağlı bir Twitter hesabı gerektirecektir.

Tüm bu değişiklikler muhtemelen NFT dolandırıcıları için bir takım engeller yaratacaktır. Dolandırıcılar taktiklerinde giderek daha sofistike hale geldiler – bazıları sahte Discord sunucuları ve web siteleri oluşturmaya veya NFT şirketlerinin gerçek çalışanları gibi görünmeye kadar gidiyor. Satıcıların gerçek hayattaki kimliğini doğrulamak, anonimliğin kültürün önemli bir parçası olduğu NFT’ler dünyasında uzun süredir devam eden bir sorundur. NFT sanatçıları normalde gerçek isimleri yerine takma adlar kullanır ve aynısı NFT alıcıları için de geçerlidir. Ne yazık ki, NFT hırsızlarının ve taklitçi sanatçıların gelişmesine izin veren bir kültür.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın