EA Sports ile FIFA cephesinin anlaşmayı sonlandırması sonrasında, isim haklarının FIFA 22 sonrası kime gideceği konusu merakla bekleniyor.

EA Sports, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile FIFA ile olan anlaşmasını sonlandırdığını ve yeni dönemde oyunun EA Sports FC olarak anlandırılacağını belirtti. FIFA 22 sonrası organizasyonla kimin anlaşma sağlayacağı şimdiden merak konusu oldu.

FIFA 22 sonrası isim hakları için henüz bir talip yok

1993 yılında piyasaya sürülmüş olan FIFA International Soccer sonrası yaklaşık 30 yıllık bir süre boyunca her yeni yılda FIFA adıyla piyasaya sürülen seri sona erdi. Geçtiğimiz günlerde EA Sports tarafından yapılan açıklama ile FIFA isim haklarının yenilenmeyeceği ve EA Sports FC ismiyle devam edileceği açıklandı.

EA Sports’un kıdemli yöneticisi Cam Weber, serinin artık ciddi bir yeniliğe ihtiyaç duyduğunu ve isim haklarını yenilememenin, lisanslı futbolcuları ve takımları etkilemeyeceğini açıklamıştı. Gelen son haberler, EA Sports’un verdiği bu kararın maddi bir gerekçesi olduğunu da gösteriyor. Buna göre FIFA, EA Sports’tan yeni dönemde isim haklarının tescili için tam 1 milyar dolarlık anlaşma talep etmiş. Üstelik bu anlaşmanın 4 yıl için geçerli olmasını istemiş.

Tam 4 milyar dolarlık bir fatura ödemekten kaçınan EA Sports, yeni dönemde FIFA isim haklarını kesin olarak bırakmış durumda. Bu durumda FIFA gibi güçlü bir marka boşa çıkıyor ve taliplerinin de çok olacağı bekleniyor. İlk akla gelen isim KONAMI… Ancak firmanın özellikle son dönemde eFootball 2022 hamlesi ve oynaması ücretsiz modele geçmesi bu ihtimalin zayıf olduğunu gösteriyor.

Son yıllarda bu sektörde yer almasa da bir başka aday da Sony… Yıllar önce Virtua Striker, This is Football ve Red Card Soccer gibi oyunlar geliştiren Sony de isim haklarına talip olabilecek kadar maddi güce sahip. Yeni dönemde Sony ile büyük bir konsol savaşına giren Microsoft da akıllara gelen bir diğer firma… Her ne kadar futbol oyunu geliştirme konusunda bir geçmişi olmasa da geleceğe yatırım olarak bu tip bir girişimde bulunmaları mümkün olabilir.