Binance Smart Chain’de geliştirilen PancakeSwap platformu nedir ve nasıl kullanılır sorularına yanıt verdik.

Geleceğin paraları olarak lanse edilen kripto varlıklar, yavaş yavaş hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle son dönemde bazı ülkeler tarafından resmi para birimi olarak ilan edilen bu varlıklar, günden güne popülaritesini artırarak milyar dolarların döndüğü devasa bir piyasa haline geldi. 

Tabii kripto paraların yatırımcıları ile buluştuğu mecralar da oldukça önemli. Biz de şu günlerde adını sıklıkla duymaya başladığımız PancakeSwap (CAKE)’i detaylı bir şekilde inceleyerek sizlere aktardık.

PancakeSwap (CAKE) nedir?

Kripto para borsaları ile uzaktan yakından alakası olan kişilerin bildiği üzere Binance gibi platformlar tek bir merkezden yönetiliyor. PancakeSwap (CAKE) ise aksi şekilde Binance Smart Chain’de geliştirilmiş herhangi bir merkeze bağlı olmayan otomatik piyasa yapıcı (AMM) konseptli bir platformdur.

Binance Smart Chain’de geliştirilen PancakeSwap platformu nedir ve nasıl kullanılır sorularına yanıt verdik.

Temelde kripto para birimlerini değiştirmek için kullanılan merkeziyetsiz finans protokolü Uniswap ve Sushiswap gibi platformlara benzer konsepte sahip PancakeSwap, hızlı ve güvenli şekilde token takas etme, likidite havuzlarından birine ya da daha fazlasına likidite ekleyerek pasif gelir elde etme gibi birçok işlevle kullanıcılara hitap ediyor.

Bunun dışında AMM temelli olmasına rağmen staking çekilişlerine katılarak NFT kazanma, token satışlarına katılma ve liderlik panosunda yer alma gibi opsiyonlar da sunuluyor. 

PancakeSwap (CAKE) nasıl kullanılır?

Binance gibi tek bir merkeze bağlı olan kripto para borsalarında olduğu gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan PancakeSwap platformunda da kripto para cüzdanı gereklidir. Burada platformun MetaMask, Trust Wallet ve Binance Chain Wallet gibi birçok cüzdanı desteklendiğini belirtmekte fayda var.

PancakeSwap kullanmak isteyen yatırımcıların öncelikle kullandıkları kripto para cüzdanlarını sisteme entegre etmesi, ardından işlem yapmak ve kazanç elde etmeye başlaması için platforma Binance Coin (BNB) ya da PancakeSwap (CAKE) yatırması gerekmektedir. 

Swap yani token değiştirme işlemi ise oldukça basit. Burada yatırımcıların izlemesi gereken tek adım, takas edilmesi istenen tokeni belirlemek ve ‘’Swap’’ butonuna tıklamak. Bu işlem için yüzde 0,25’lik bir ücret alındığını belirtelim.

Satın aldığınız tokenleri likidite havuzlarına kitleyerek gelir elde etmeye başlamak için ise eşit miktarda CAKE ve BNB gibi token çiftlerini eklemeniz gerekiyor. Bunun karşılığında yatırımcılara CAKE-BNB LP veriliyor. Buradaki LP tokenlerinin sayısı CAKE-BNB likidite havuzundaki payınızı temsil ederken, dilediğiniz zaman likiditenizi kaldırarak paranızı da kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Sorumluluk reddi beyanı: İxirweb.com’un bu içeriği, yatırım tavsiyesi ya da önerisi niteliğinde değildir. Bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.