Nvidia’nın 2016 senesinde GP100 ve GP104 GPU çip setleriyle piyasaya süreceği Pascal mimarisi yeni bir serinin başlangıcı olacak. GTX 980 mevcut neslin son üyesi.

Nvidia 2016 senesinde yeni mimarisi Pascal’ı pazara sunacak. Grafik anlamında yeni neslin de ötesine geçmeyi planlayan Nvidia, Pascal mimarisini kullanacak olan serinin ilk üyeleri GP100 ve GP104 çipsetlerini çoktan test etmeye başladı. 2015 senesi içerisinde yeni teknolojinin nasıl bir performans sergileyeceğini ve hangi beklentileri karşılayacağı ile ilgili birçok detay ortaya çıkmıştı. Yeni yıla yaklaştığımız şu aylarda GP100 veGP104 ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Saniyede 1TB veri aktarımı

GDDR5 ram’i ile yakaladığı performans ve başarıyı devam ettirmek isteyenNvidia’nın yeni mimarisinde GDDR5X ram’ler kullanılacak. Pascal mimarisi aynı zamanda AMD’nin sahibi olduğu HBM2 (High Bandwidth Memory 2) teknolojisine de sahip olacak. GDDR5X ve HBM2 altyapıları aynı anda düşünüldüğünde ise ortaya gerçekten çok büyük bir performans ölçeği çıkıyor. KitGuru’nun yaptığı bazı matematiksel işlemlere göre GDDR5X veHBM2 ile birlikte Pascal mimarisine sahip ekran kartları 4086-bit’eulaşabilecek ve saniyede 1TB veri aktarımı yapabilecek.

GP100 ve GP104 ile birlikte Nvidia’nın en üst seviye ekran kartı serisi de sona erecek. Yani Titan ve Ti GTX 970, GTX 980 ekran kartları artık bu neslin son donanımları. Pascal mimarisinin ilk üyeleri GP100 ve GP104yeni bir serinin başlangıcı ve görünüşe göre Nvidia artık sürekli üst düzey ekran kartı donanımları ve teknolojileri üzerinde yoğunlaşacak. Aynı zamanda söylentilere göre Nvidia 2015 yılının son iki haftasında Pascalmimarisi ile ilgili daha çarpıcı bilgileri basına açıklayacak. Yeni detaylar için bizi takip etmeye devam edin.