PCI Express 7, PCI Express 5’ten sekiz kat daha hızlı olacak

0
2

PCI-SIG komitesi, iki nesil daha eski PCIe 5 cihazlarının miktar olarak gelmesini beklememize rağmen, en son PCI Express 7.0 standardını çarpıcı hızlarla açıkladı. 2025’te piyasaya sürülecek ve muhtemelen 2027’de raflarda yerini alacak olan PCIe 7, en son PCI Express 5.0 hızlarının 8 katı olan 512 GB/s’ye kadar çıktı sunacak.

512 GB/sn çift yönlü hızlar, x16 bağlantılarda mevcut olacak, ancak kodlama ek yükü ve başlık verimliliği nedeniyle gerçek dünyada önemli ölçüde azaltılacak. Yine de, yıl sonuna kadar gelmesi beklenen PCI 6.0 standardının iki katı. PCI-SIG (şu anda yıllık geliştiriciler konferansını düzenliyor), her üç yılda bir PCI Express hızlarını ikiye katlama hedefinin önünde olduğunu söyledi.

PCI Express 7.0 will launch in 2025 with 512GB/s speeds

Tüm bu hız, cihaza ve çip üreticilerine bağlıdır. Intel’in Ocak 2022’de piyasaya sürülen 12. nesil Alder Lake yongaları PCIe 5.0’ı destekliyor, ancak AMD’nin PCIe 5.0 destekli Ryzen 7000 Zen 4 masaüstü yongaları bu sonbahara kadar gelmeyecek. Tüketiciler için ilk PCIe 5.0 SSD’ler, 13 GB/sn’ye varan okuma hızlarıyla henüz piyasaya çıktı.

Diğer önemli özellikler arasında gelişmiş güç verimliliği, düşük gecikme süresi ve önceki nesillerle geriye dönük uyumluluk yer alır. Bununla birlikte, PCIe 7.0, bu hızlara ulaşmak için daha kısa izler gerektirecektir, bu nedenle anakartlar, muhtemelen ekstra bileşenler ve daha kalın PCB’ler gerektireceğinden daha pahalı olabilir.

Artı tarafta, x1 PCIe 7.0 şeritleri bile PCIe 4.0 x16 hızları (32 GB/sn) kadar hızlı olacaktır, bu nedenle depolama ve diğer aygıtlar daha küçük olabilir ve daha az kaynak kullanabilir. Başka bir deyişle, her biri yalnızca 1 PCIe hattı kullanan dört NVME SSD sürücü yuvasına sahip olabilirsiniz ve bunların tümü bir PCIe5 x4 NVMe yuvasından iki kat daha hızlı olacaktır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın