Peugeot e-308’in detayları ortaya çıktı!

2

Dünyaca ünlü otomobil firması Peugeot, yeni elektrikli otomobili e-308’in teknik özelliklerini duyurdu.

Peugeot, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirket, son zamanlarda piyasaya sürdüğü yenin nesil tasarıma ve teknolojilere sahip otomobilleriyle birlikte popülaritesini artırdı ve iyi satış rakamlarına ulaştı.

Geçtiğimiz yıl şirket, yeni Peugeot 308‘i tanıtmıştı. Aracın tasarımı ve teknolojik özellikleri çok sevilmişti. Şimdi ise şirketten yeni bir adım geldi. Şirket, yakın bir zaman içerisinde sevilen modelin elektrikli versiyonunu satışa sürecek.

Peugeot e-308’in teknik özellikleri

Yeni Peugeot e-308 ile birlikte bizleri elektrikli motorlar karşılıyor. Peugeot e-308, kardeşi e-208’e göre 4 kWh daha büyük 54 kWh’lik bir bataryayla karşımıza çıkacak. Bununla birlikte geliştirilmiş pil teknolojisi sayesinde aracın bataryası daha iyi sonuçlar verecek. Yeni sistem sayesinde aracın ortalama 400 km menzil sunması bekleniyor.

Dünyaca ünlü otomobil firması Peugeot, yeni elektrikli otomobili Peugeot e-308'in teknik özelliklerini duyurdu.

Araç 154 beygir güç ve 269 Nm tork sunacak. Peugeot e-308 önden çekiş sistemine sahip olacak. Bu tamamen elektrikli sistemin hem hatchback hem de station wagon modellerinde karşımıza çıkması bekleniyor. Araçta kullanılacak pillerin aracın altına yerleştirilecek ve geriye kalan parçalar ön kaputta toplanacak. Aracın ön tarafında bir bagaj bulunmayacak.

Aracın bagajının Peugeot 308 Plug-in hybrid (şarj edilebilir hibrit) ile aynı büyüklükte olması bekleniyor. Bunların dışında aracın hem iç hem de dış tasarımında büyük farklılıklar meydana gelmeyecek. Büyük ihtimalle elektrikli modellerde elektriği temsil etmesi amacıyla mavi renkli parçaların bolca bulunacağı düşünülüyor. Araçta hızlı şarj özelliği de bulunacak.

Aracın üretiminin 2023 yılının Temmuz ayında başlaması bekleniyor. Büyük ihtimalle araç 2023 yılının 4. çeyreğinde Avrupa pazarında satışta olacak. Ayrıca şirketin marka ve proje yöneticisi Agnès Tesson-Faget, aracın satışa çıkmasıyla birlikte Peugeot 308 satışlarının %20’sinden fazlasının elektrikli model olacağını söylüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.